Wybierz region

Wybierz miasto

  Czy kolejki w dziekanatach i papierowe indeksy znikną? Wirtualny indeks

  Autor: ANNA ZIELIŃSKA

  2007-06-13, Aktualizacja: 2007-06-13 07:32 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Wystarczy wejść na stronę internetową, wpisać hasło i już można sprawdzić plan zajęć, płatności, stypendia, oceny. Z dowolnego miejsca na Ziemi i o dowolnej porze.

  Wystarczy wejść na stronę internetową, wpisać hasło i już można sprawdzić plan zajęć, płatności, stypendia, oceny. Z dowolnego miejsca na Ziemi i o dowolnej porze. Tak jest na Zachodzie, a w Polsce głównie na uczelniach niepublicznych. W Małopolsce "wirtualne dziekanaty" mają Akademia Ekonomiczna, Papieska Akademia Teologiczna, Krakowska Szkoła Wyższa, Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki. - Sprawdzamy najczęściej, czy przyznano nam stypendium i jak rozpatrzono nasze podanie - mówi Tomek Jedynak z II roku finansów i bankowości AE. - Wirtualny dziekanat przydaje się też mamie Tomka, która dzięki temu kontroluje, czy wszystko zaliczył - śmieje się koleżanka Magda Gajownik.


  Jak to działa
  - Internet to duże ułatwienie. Wcześniej studenci przychodzili, żeby zapytać o płatności, bo takich informacji nie wolno nam udzielać telefonicznie - mówi Karolina Pałka, kierowniczka dziekanatu w WSEiI. - System działa bazuje na strukturze, która była na uczelni już wcześniej, więc nie ponosimy dodatkowych kosztów -tłumaczy Małgorzata Strakowska-Szczurek z biura prasowego AE. Władze uczelni pragną, by system był bardziej interaktywny, a informacje płynęły nie tylko do studenta, ale też w drugą stronę. - W tym momencie to tylko wgląd w indeks; czy oceny zostały dobrze przeniesione. Niestety takiej błahej rzeczy jak wybór specjalności nie można załatwić przez internet, mimo że sprowadza się to do zaznaczenia na kartce trzech krzyżyków. Fajnie by było, gdyby można to wysłać przez siecią - dodaje Tomek z AE.


  Oporny dziekan
  Internetowe plany ma rektor KSW prof. Jerzy Malec. - Chcemy od października dać studentom możliwość zapisywania się do grup przez internet. Właśnie wtedy mają wejść standardy kształcenia, zgodnie z którymi jedna trzecia oferty na danym kierunku będzie do wyboru. To może generować kolejki, a"wirtualny dziekanat" je rozładuje - przewiduje prof. Malec. Na PAT przez internet na razie można tylko zapisać się na ćwiczenia albo sprawdzić plan zajęć. Na UJ od trzech lat jest co prawda USOS (międzyuczelniany Uniwersytecki System Obsługi Studiów, w którym student może sprawdzić oceny, historię studiów i dyplomów, plan zajęć czy zarejestrować się na zajęcia), jednak nie wszystkie wydziały wprowadzają dane. - Jest też opcja wysłania przez internet podań, ale dziekani nie chcą jej wykorzystywać. Zresztą przepisy wymagają dostarczenia podania w wersji papierowej z podpisem - mówi Dominika Nowak, koordynatorka USOS na UJ.


  Katowice lepsze
  "Wirtualny dziekanat" zamierzają uruchomić, być może od przyszłego roku, Akademia Pedagogiczna i prawdopodobnie Politechnika Krakowska. W trakcie wdrażania USOS znajduje się Akademia Rolnicza - system ruszy tam na początku października. Na AGH trzeba będzie poczekać jeszcze dwa-trzy lata. Tymczasem na Akademii Ekonomicznej w Katowicach z podobnego internetowego systemu korzysta już 12 tys. studentów. Jeszcze w tym roku będzie można złożyć za jego pośrednictwem typowe podania (np. o zaświadczenie dla wojska).


  Uczelnie nie korzystają z możliwości
  "Świat byłby doskonały, gdyby ten serwis zastępował nie dziekanat, lecz indeks" - komentuje na internetowym forum studentów AE wolny słuchacz. To możliwe nawet w Polsce, bo tak jest już w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej. System funkcjonuje tak dobrze, że studenci nie muszą nawet zbierać wpisów do indeksów. - Sami opracowaliśmy to rozwiązanie pod koniec lat 90. - mówi Urszula Zwierz z Centrum Informatycznego SGH. Po pewnych zmianach mogłaby skorzystać z niego każda szkoła. - Na razie uczelnie nie korzystają ze wszystkich możliwości, jakie dają "wirtualne dziekanaty", nie wprowadzą do systemu wszystkich danych, które by mogły - uważa Piotr Gwiazda z firmy informatycznej. Zapewnia, że przygotowanie "wirtualnego indeksu" nie stanowi problemu. Brakuje tylko szerszego zainteresowania szkół wyższych.

  Sonda

  Czy jesteś za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej?

  • tak (67%)
  • nie (33%)