Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat brzeski: co kryje najstarsza i największa wieś w Polsce?

Piotr Gawroński
Archiwum
Jadowniki - to nie tylko jedna z największych wsi w Polsce, ale także najstarszych. Najwcześniejsza pisana wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1196 roku, podczas gdy powiatowe Brzesko obchodzi dopiero swoje 625-lecie.

Jadowniki należały do kapituły najstarszych miast i miejscowości w Polsce, która to organizacja nie sprostała, niestety, wymogom gospodarki rynkowej i przestała istnieć.

Sędziwy rodowód to nie jedyny powód do dumy tej prężnej miejscowości. W 1994 roku powstało tu Towarzystwo Miłośników Ziemi Jadownickiej (obecnie zrzesza ono 38 członków, są też członkowie honorowi) i wpisało się już mocno w krajobraz swej małej ojczyzny.

Powstałą przy Towarzystwie Izbę Regionalną zwiedzają dzieci szkolne z całego powiatu, ale nie tylko z naszego regionu. Niedawno do Jadownik przyjechała grupa osób związanych z regionalizmem z Warszawy i północnej Polski.

Dzieci uczą się u nas historii swojej miejscowości i patriotyzmu - mówi Tadeusz Tyka, prezes Towarzystwa od 1994 roku. Mogą tu zobaczyć eksponaty kultury materialnej sprzed stu i więcej lat oraz zapoznać się z nowszymi, często tragicznymi wydarzeniami, które tu miały miejsce. Między innymi dowiedzieć się o przeprowadzonej przez Niemców pacyfikacji wsi w lipcu 1943 roku. Ta tragedia upamiętniona jest krzyżem, który stanął w Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie.

W izbie prezentowany jest również dorobek znanych osób, wywodzących się z Jadownik, jak artysta rzeźbiarz Tadeusz Świerczek, pamiętnikarz i rzeźbiarz Władysław Okaz czy rzeźbiarz nieprofesjonalny Józef Węgrzyn. Szkoły z terenu gminy organizują rokrocznie konkurs "Co wiesz o miejscu swojego urodzenia".

Ciekawa jest nie tylko odległa historia Jadownik, ale i czasy stosunkowo nieodległe. Za sprawą barona Goetza, właściciela browaru Okocim, który w XIX wieku nauczył mieszkańców Jadownik murarki, wieś zasłynęła z tej specjalności.

Przed wojną murarze z Jadownik poszukiwani byli na wszystkich większych budowach, a liczba znających ten fach przekraczała nawet tysiąc. Po wojnie spory zaciąg murarzy z Jadownik wznosił Nową Hutę. Sztandarowa budowa socjalizmu doceniła wkład Jadownik w powstanie dzielnicy. W rewanżu Jadowniki otrzymały w latach 40. XX wieku komplet materiałów na budowę Domu Ludowego, który obecnie przechodzi remont generalny.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda
prawda o kryminalnej Małopolsce
www.kryminalnamalopolska.pl

60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź na www.szumowski.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto