Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aikido - czym jest?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Jeśli twoje nastoletnie dziecko potrzebuje wyzwań, zasugeruj mu udział w zajęciach aikido. Ta japońska sztuka walki to znacznie więcej niż zwykły trening.

Sztuki walki wywołują zainteresowanie u osób w różnym wieku, ale najwięcej miłośników mają wśród dorastających chłopców. Fascynacja treningiem ciała u nastolatków wynika przede wszystkim z podziwu dla tężyzny fizycznej i determinacji, jaką wykazują zawodnicy. Osiągnięcie perfekcji w sztukach walki wymaga bowiem ogromnego zaangażowania i ciągłego przezwyciężania własnych słabości. Jedną z najbardziej popularnych form walki jest japońska sztuka walki aikido.

Filozofia a trening

Różnorodność dostępnych ćwiczeń i urządzeń treningowych sprawia, że większość aktywnych fizycznie osób nie ma żadnych problemów ze znalezieniem ulubionej formy treningu. Istnieje jednak stosunkowo wąska grupa ćwiczących, dla których ważny jest nie tylko sam wysiłek, ale również element duchowości. Standardowy trening siłowy lub aerobowy nie stanowi dla nich wyzwania, nie zaspokaja również potrzeb duchowych. Znacznie ciekawszą propozycją są dla nich sztuki walki, zwłaszcza aikido – u jego podstaw leży bowiem ścieżka duchowa, energia i harmonia. Elementy te przeplatają się, tworząc filozoficzną drogę życia, która uzupełnia trening ciała.

Trenuj umysł z aikido!

„Wielki Mistrz” aikido, czyli jego twórca – Morihei Ueshiba – sądził, że trening ciała, przygotowujący do zwycięskiego wyjścia ze starcia z przeciwnikiem to za mało. Aby zapanować w pełni nad ciałem, należy również zrównoważyć umysł, czyli rozładować napięcie i zrelaksować się. Co ciekawe, drogą do wewnętrznego uspokojenia się są właśnie ćwiczenia i sytuacje, w jakich znajdują się adepci aikido. Podczas treningów celowo stawiane są przed nimi kolejne konflikty, a wyzwanie polega na zareagowaniu na nie w sposób konstruktywny i proaktywny, by przełamać strach i wyzwolić się z bierności. Takie podejście do konfliktów należy, zdaniem twórcy aikido, przełożyć na wszystkie sfery życia, ponieważ odwaga w działaniu to podstawa dobrego życia.

Warto podkreślić, że celem treningu aikido jest również wykształcenie w adeptach skromności i prostolinijności. Ćwiczący zyskują doskonałą kondycję fizyczną oraz siłę, ale najważniejsze, czego się uczą, to jak „dawkować” swoje umiejętności w zależności od sytuacji.

Trening ciała w aikido

Ćwiczenia wykonywane podczas treningu aikido koncentrują się na uzyskaniu efektu odprężenia przy jednoczesnym zwiększeniu giętkości i sprawności fizycznej. Ruchem ciała aikidoki steruje siła, przekazywana z centralnego punktu ciała do kończyn. Mimo iż ciało ćwiczącego jest odprężone, wykonywane ruchy są w pełni skoordynowane, a kończyny sprawiają wrażenie znacznie silniejszych niż są w rzeczywistości.

Trening aikido może mieć różną formę i przebieg, ale w ujęciu klasycznym polega na powtarzaniu technik aikido przez adeptów po demonstracji ruchów w wykonaniu mistrza. Istotnym aspektem ćwiczeń jest płynność ruchów, dokładna praca stawów, równowaga, precyzja i odpowiednie zgranie ruchów w czasie.

Rywalizacja? Nie, dziękuję

Sztuki walki generalnie kojarzą się ze współzawodnictwem. Aikido jest tu jednak wyjątkiem – jego twórca wręcz zabraniał swoim uczniom rywalizacji podczas treningów, sądząc, że mogłaby niekorzystnie wpłynąć na proces kształtowania się charakteru. Znacznie ważniejsze były dla niego wartości duchowe oraz władza nad własnym umysłem. Jak powtarzał, aikido nie uczy poruszania nogami, tylko umysłem.

Aktywne spędzanie wolnego czasu nie musi polegać na zwiedzaniu okolicy rowerem lub wyciskaniu sztang na siłowni. Ciekawą alternatywą dla popularnych form aktywności ruchowej są sztuki walki, takie jak aikido, które wzmacnia kondycję i wzbogaca duchowo ćwiczących.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto