Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawne narzędzia tortur na wystawie w wiśnickim zamku

Tomasz Rabjasz
Wiśnicki zamek
Wiśnicki zamek Archiwum
Od dzisiaj na wiśnickim zamku dostępna jest wyjątkowa ekspozycja „Średniowieczne narzędzia tortur”.

Wystawa zawiera ponad 50 eksponatów z ilustracjami, rycinami oraz opisami. Obiekty są rekonstrukcją sprzętów do tortur. Wśród nich można zobaczyć m.in. Madejowe łoże, żelazną dziewicę, kołyskę Judasza, bociana, wahadło, kozioł czarownic, czy tzw. gruszkę. Sprzęty te w dawnych czasach służyły do stosowania kar na honorze, do zadawania bólu i do egzekucji.

Zwiedzający mogą ponadto dowiedzieć się, na czym polegało ważenie czarownicy, czy tortura wodna. - Jest to wystawa refleksyjna, która pokazuje, co potrafiliśmy jako ludzie dawniej robić. Nawiązuje ona również swoją tematyką do wiśnickiego zamku, w którym również istniały miejsca, gdzie były przeprowadzane tortury - mówi Piotr Pyziak, dyrektor Muzeum Ziemi Wiśnickiej.

Dokument historyczny, jakim jest „Czarna księga złoczyńców wiśnickich”, wymienia dwa miejsca, w których były sale tortur - są to kazamaty wiśnickiego zamku i podziemia miejskiego ratusza. Narzędzia tortur były wykorzystywane przez specjalnie przeszkolonych katów w obecności obserwatorów czy nadzorców.

Ekspozycja „Średniowieczne narzędzia tortur” była prezentowana już w różnych miejscach w Europie i cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród turystów. - Liczymy, że przyciągnie ona równie dużo osób do wiśnickiego zamku - podkreśla Piotr Pyziak.

Niezwykła kolekcja prezentowana na zamku w Wiśniczu, jest owocem wieloletnich poszukiwań oraz działań kolekcjonerskich Włoskiego Stowarzyszenia Historycznego z Verony.

Wystawę można zwiedzać z przewodnikiem wyłącznie w grupach liczących minimum dziesięć osób od wtorku do niedzieli, a także w święta. Dzieci i młodzież szkolna może podziwiać ekspozycję tylko pod opieką osób pełnoletnich, sprawującymi nad nimi opiekę i ponoszących za nie pełną odpowiedzialność.

BOCHNIA - WARTO ZOBACZYĆ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto