Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura poprawkowa 2018 j. polski: Lista tematów, zbiór zadań CKE z matury ustnej z polskiego. Kiedy matura poprawkowa ustna?

Arkadiusz Maciejowski
Matura poprawkowa 2018 j. polski: Lista tematów, zbiór zadań CKE z matury ustnej z polskiego. Kiedy matura poprawkowa ustna?
Matura poprawkowa 2018 j. polski: Lista tematów, zbiór zadań CKE z matury ustnej z polskiego. Kiedy matura poprawkowa ustna? Przemyslaw Swiderski
Matura poprawkowa 2018. W wtorek 21 sierpnia rozpoczęła się sesja poprawkowa egzaminów maturalnych. Egzamin poprawkowy z części ustnej został zaplanowany na wtorek 21 sierpnia i środę 22 sierpnia. Natomiast egzamin poprawkowy z części pisemnej odbył się się 21 sierpnia o godzinie 9.00. U nas znajdziecie przykładowe tematy i arkusze CKE, gdzie będziecie mogli sprawdzić jak Wam poszło na maturze poprawkowej 2018.

Matura poprawkowa 2018: ODPOWIEDZI, ARKUSZE. Kiedy matura poprawkowa? TERMINY

W całej Polsce, również w Krakowie, 21 sierpnia o godzinie 9. rozpoczęły się pisemne egzaminy maturalne poprawkowe z matematyki i innych przedmiotów w formie pisemnej. Natomiast matura poprawkowa ustna, w której skład wchodzi język polski, język nowożytny lub języki mniejszości narodowych zaplanowana została na wtorek 21 i środę 22 sierpnia.

Czytaj więcej: https://gazetakrakowska.pl/matura-poprawkowa-matematyka-2018-arkusze-cke-odpowiedzi-zadania-co-bylo-na-maturze-poprawkowej-z-matematyki-21-08-2018/ar/13428717

Osoby, które oblały więcej egzaminów, mogą zdawać je ponownie w maju przyszłego roku. Na poprawienie matury uczniowie mają pięć lat, licząc od października roku, w którym przystępowali do niej po raz piewszy. Później muszą zdawać ją od początku.

Egzaminy pisemne młodzież będzie zdawać w macierzystych szkołach. Również w tych placówkach w środę rozpoczną się poprawki ustne.

Matura poprawkowa 2018: Czego się spodziewać na maturze ustnej z j. polskiego

Egzamin ustny z polskiego będzie miał formę wypowiedzi, do której maturzyści przystępują po wylosowaniu pytania. Maturzyści nie znają od razu całej puli pytań, ale na bieżąco dzielą się zagadnieniami, które się już pojawiły i przygotowują do swojego egzaminu.

Ustna matura z polskiego polega na wylosowaniu jednego pytania z puli 32 zagadnień, które mogą się powtórzyć. Pula pytań zmienia się co godzinę. Zagadnienia na ustnej maturze z języka polskiego były identyczne w każdej szkole.

Ustna matura z polskiego. Tematy i zagadnienia z ubiegłych lat

  1. Jakie funkcje pełnią symbole w tekstach kultury. Odwołać się do fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, całego utworu i innych tekstów kultury.
  2. Zazdrość w literaturze w oparciu o fraszkę Jana Kochanowskiego "O zazdrości"
  3. Jak intencje kształtują komunikat? Odwołać się do tekstu Tadeusza Pszczołowskiego "Sztuka przekonywania", innych tekstów kultury i własnych doświadczeni językowych.
  4. Miasto przestrzenią dla człowieka w odwołaniu do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu i innych tekstów kultury.
  5. Jakie środki językowe nadają tekstowi charakter perswazyjny. Odniesienie do fragmentu tekstu, tekstu kultury i własnych doświadczeń komunikacyjnych.
  6. Rola sztuki w życiu człowieka. Odwołać się do fragmentu "Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i do innych tekstów kultury.
  7. Miejsca ważne dla bohaterów na podstawie fragmentu "Ludzi bezdomnych " Stefana Żeromskiego.
  8. W jaki sposób twórcy wzbogacają polszczyznę? Odwołać się do fragmentu tekstu o neosemantyzmie.

Przypomnijmy, że tegoroczny egzamin maturalny zdało 83,1 proc. uczniów małopolskich liceów i techników. To najlepszy wynik w kraju. W całym kraju pozytywny wynik uzyskało 79,7 proc. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 14,9 proc. oblało egzamin z jednego przedmiotu i na jego poprawkę mają teraz szansę. Pozostali uczniowie (5,5 proc.) na kolejną szansę muszą poczekać rok.

Matura dla zdających absolwentów wszystkich typów szkół, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu w części ustnej albo w części pisemnej

  • Część pisemna - 21 sierpnia 2018 r. wtorek, godz. 9:00
  • Część ustna język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne - prezentacja i wypowiedź - formuła od 2015 - 21-22 sierpnia 2018 r

Matura poprawkowa 2018. Kiedy wyniki?

  • Termin ogłaszania wyników egzaminu maturalnego "
    11 września 2018 r.
  • Termin przekazania szkołom świadectw, aneksów i informacji o wynikach:
    11 września 2018 r.
  • Termin wydania zdającym świadectw, aneksów i informacji o wynikach:
    11 września 2018 r.

We wtorek powtórnie z egzaminem dojrzałości zmierzyli się m.in. uczniowie krakowskiego XIII Liceum Ogólnokształcącego, którym nie powiodło się w maju.

- Treść zadań z matematyki była podobna do tych, które zwykle pojawiają się na podstawie – ocenia uczennica XIII LO w Krakowie. Wśród zadań otwartych znalazły się m.in. te dotyczące obliczania ciągu, równań i nierówności czy prawdopodobieństwa. - Jestem raczej zadowolona, przede wszystkim z części pytań zamkniętych. To była matura, którą da się zdać – komentuje.

Tradycyjnie największe problemy maturzystom w maju sprawił obowiązkowy egzamin z matematyki. We wszystkich typach szkół ponadgimnazjalnych zdało go 83 proc. osób. Choć akurat wielu maturzystów w Krakowie, z którymi rozmawialiśmy w maju po zakończonym egzaminie z matematyki, twierdziło, że nie był trudny.

- Egzamin był o wiele prostszy niż w poprzednich latach, naprawdę strasznie łatwa matura. Próbne też były o wiele cięższe – mówił nam 19-latek, piszący maturę w VIII LO w Krakowie, który zamierza studiować fizykę techniczną na AGH, a następnie marzy mu się praca w ośrodku badawczym (jak np. CERN w pobliżu Genewy) i doktorat. - Wydaje mi się, że matura objęła wszystkie działy matematyki, ale zadania były trywialne – dodawał krakowski maturzysta. Jako przykład podał zadanie, w którym po prostu trzeba było rozwiązać jedną nierówność. - Zadanie chyba za trzy punkty, które zajęło mi dosłownie niecałą minutę – relacjonował w maju Tomasz Dyngosz.

Źródło: TVN24

Arkusze z wtorkowego egzaminu poprawkowego na naszej stronie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto