Najlepszy sołtys Małopolski pochodzi z Melsztyna

Józef Franczyk już od 34 lat pełni funkcję sołtysa Melsztyna. Jest bardzo aktywny i dba o to, aby jego miejscowość pięknie wyglądała i przyciągała turystów. Ostatnio został wybrany najlepszym sołtysem Małopolski.

W Melsztynie mieszka od dziecka. Pracował jako operator sprzętu budowlanego. Pod koniec lat 70-tych uległ jednak poważnemu wypadkowi. Gdy przeszedł na rentę, zaczął mocno angażować się w życie społeczne. Co ciekawe, Melsztyn nie funkcjonował wtedy jako odrębne sołectwo, a był częścią sąsiednich Charzewic. - Stanowiliśmy mniejszość i wszystko było robione tylko w Charzewicach. Melsztyn był cały czas pomijany - zaznacza Józef Franczyk.

Mężczyzna zaczął walczyć, aby jego miejscowość stała się osobnym sołectwem. W swoim domu zorganizował zebranie z mieszkańcami i władzami gminy. Wszyscy jednogłośnie zagłosowali za odłączeniem się od sąsiedniej wioski. Sołtysem utworzonego przez gminę Zakliczyn w 1984 roku sołectwa, wybrany został pan Józef. - Wtedy zaczęliśmy działać. Powstawały nowe drogi, zrobiliśmy gazyfikację wsi oraz telefonizację - wylicza najlepszy sołtys Małopolski.

Melsztyn przez kolejne lata rozwijał się, a Józef Franczyk budził coraz większe zaufanie wśród mieszkańców wioski. Bez problemów wygrywał wszystkie wybory sołeckie.

W 2005 roku wieś dotknęło jednak symboliczne „trzęsienie ziemi” . Okazało się bowiem, że żadnych informacji o Melsztynie jako osobnym sołectwie nie ma w dokumentach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Sprawa wyszła, gdy Zakliczyn odzyskiwał prawa miejskie. - Aż mnie zamurowało, jak się dowiedziałem o tym, że sołtysem jestem, a wsi nie mam - mówi dziś z uśmiechem pan Józef.

Okazało się, że całe nieporozumienie było efektem zaniedbania urzędników Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie (Melsztyn leżał wtedy na terenie województwa tarnowskiego). Gdy w latach 80-tych utworzono sołectwo Melsztyn, urzędnicy nie wysłali dokumentów w tej sprawie do MSW. - I w Warszawie o nas nie wiedzieli - rozkłada ręce sołtys Melsztyna. W 2006 roku wszystko jednak zostało uzupełnione i od tego czasu Melsztyn jest już pełnoprawnym sołectwem.

Józef Franczyk jest dumny ze swojej miejscowości. Jego prawdziwym oczkiem w głowie są znajdujące się na wzniesieniu ruiny średniowiecznego zamku. Pozostałości po zbudowanej w 1347 roku przez Spycimira warowni przez lata były zaniedbane. Pan Józef obrał sobie za cel ożywienie tych terenów i stworzenie na ich bazie atrakcji turystycznej.- Z tym miejscem związany jestem od dziecka. Mieszkam w pobliżu, więc ruiny były doskonałym miejscem zabaw dla chłopców - przyznaje sołtys.

Gdy został gospodarzem wioski, zaczął wspierać gminę Zakliczyn, aby przejęła zamek od nadleśnictwa w Brzesku. W końcu się to udało. W ubiegłym roku na ruinach przeprowadzono badania archeologiczne. Dzięki zaangażowaniu sołtysa Franczyka już dwukrotnie zorganizowano także biesiadę rycerską.
- Zainteresowanie tą imprezą przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Można podczas niej zobaczyć pokazy walk rycerzy, czy spróbować staropolskich potraw - zaznacza Józef Franczyk.

Największym marzeniem sołtysa jest jeszcze budowa świetlicy w wiosce. Inwestycja posiada już niezbędną dokumentację. Ma stanąć przy drodze dojazdowej do zamku. - Będą mogli się w niej też zatrzymać turyści, żeby odpocząć - podkreśla gospodarz wsi.

Świetlica ma jednak służyć głównie mieszkańcom. Obecnie w wiosce nie ma miejsca, w którym można zorganizować chociażby zebranie wiejskie. - Musimy korzystać z gościny właściciela pobliskiej restauracji - przyznaje pan Józef.

Sołtys ma nadzieję, że wkrótce się to zmieni. Pomóc ma w tym nagroda, jaką otrzymał od władz województwa. Za swoją pracę na rzecz wioski został uznany Najlepszym Sołtysem Małopolski 2017 roku i otrzymał 25 tys. zł nagrody. - Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę świetlicy - oznajmia pan Józef.

Sołtys Melsztyna ma już 73 lata jednak nie zamierza ustępować na razie ze stanowiska. - Póki zdrowie pozwala, będę się starał pracować jak najlepiej dla mojego Melsztyna - zapewnia Józef Franczyk.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Wideo

  • Gazeta Krakowska
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.