Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olesno, Tarnów. Woda z domieszką azbestu

R. Gąsiorek, A. Skórka
79- letni Józef Zych z Olesna twierdzi, że woda z gminnej sieci  nie nadaje się do picia. - Azbest pod każdą postacią jest szkodliwy. W Oleśnie stare rury powinny zostać wymienione - przekonuje
79- letni Józef Zych z Olesna twierdzi, że woda z gminnej sieci nie nadaje się do picia. - Azbest pod każdą postacią jest szkodliwy. W Oleśnie stare rury powinny zostać wymienione - przekonuje Robert Gąsiorek
Mieszkańcy Olesna masowo chorują na raka. Ich zdaniem przyczyną jest woda z azbestowych rur. W Tarnowie zadośćuczynienia od miasta żąda mąż kobiety zmarłej na międzybłonniaka opłucnej.

Na mieszkańców Olesna padł blady strach. Coraz więcej osób we wsi pod Dąbrową Tarnowską zapada na choroby nowotworowe. - W tygodniu odbywają się po trzy lub nawet cztery pogrzeby. Dawniej tego nie było - zauważa Józef Zych, mieszkaniec Olesna.

To woda ich zabija?

Wszyscy zastanawiają się nad powodami wzrostu zachorowań na śmiertelne choroby. Część mieszkańców jest niemal pewna, że źródło problemów tkwi w starej instalacji wodociągowej, zbudowanej z rur azbestowych.

- Tyle się słyszy o tym, jaki to szkodliwy materiał. Namawiają ludzi do wymiany dachów, a nikt nic nie mówi o rurach, przez które przepływa woda do picia - mówi wzburzona pani Maria z Olesna. Kobieta sama choruje od kilku miesięcy na nowotwór tarczycy. Jakby nieszczęścia było mało, od niedawna ze śmiertelną chorobą walczyć musi również jej córka.

- W sąsiedztwie na raka ostatnio umarł młody mężczyzna. To nie może być przypadek - przekonuje kobieta. - Wszyscy, którzy chorują, korzystają z wody z gminnego wodociągu.

Również 79-letni Józef Zych z Olesna podziela zdanie, że woda, która płynie azbestowymi rurami do kranów we wsi, nie nadaje się do spożycia. - Pisałem sześć lat temu w tej sprawie do Fundacji Wsi Polskiej. Dostałem od nich odpowiedź, że woda nie wypłukuje szkodliwych substancji z azbestu, ale mimo to rury powinno się wymieniać po 30 latach użytkowania. Ja mieszkam w Oleśnie już ponad 40 lat i od tamtej pory wodociągu nikt nie wymienił - zaznacza pan Józef.

Potrzebne pieniądze

Władze gminy przyznają, że pod ziemią w Oleśnie znajduje się około 8 km wodociągowych rur wykonanych z azbestu. Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki wszystkie wyroby azbestowe mają zostać zutylizowane do 2032 roku. We wsi za wykopywanie rurociągów z niebezpiecznego materiału nikt się jednak na razie nie zabiera.

- Myślimy o wymianie sieci, jednak czekamy na lepszą perspektywę finansową - podkreśla Witold Morawiec, wójt gminy Olesno. Dodaje, że zwiększonej zachorowalności na nowotwory nie upatruje w wodzie z sieci wodociągowej.
- To niczym nieuzasadnione teorie niektórych mieszkańców - stwierdza. - Azbest szkodliwy jest tylko w formie pylastej, a woda z rur azbestowych nie wpływa na zachorowania na raka.

Pozew o 450 tys. zł

Tymczasem tarnowianin Ryszard Knapik jest przekonany, że właśnie azbest doprowadził do śmierci jego żony. Pani Jolanta pracowała jako psycholog do 2005 r. w poradni przy ul. Nadbrzeżnej Dolnej w Tarnowie. Nie jest tajemnicą, że ściany wybudowanego kilkadziesiąt lat temu budynku pokryte są wyrobami azbestowymi.
- Żona zachorowała na międzybłonniaka opłucnej. Według lekarzy nauka nie znała innych przyczyn tej choroby niż azbest - podkreśla pan Ryszard.

Walkę o życie kobieta przegrała po dwóch latach. Od tamtej pory wdowiec angażuje się w akcje charytatywne, pomoc dla hospicjum. Kilka miesięcy temu wraz z córką zdecydował się pozwać miasto do sądu o zadośćuczynienie w kwocie 450 tys. zł. Magistrat sprawy nie chce komentować. Wiadomo jedynie, że domaga się oddalenia pozwu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto