Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok szkolny 2014/2015: nowe zasady

Redakcja
Ministerstwo Edukacji Narodowej od 1 września wprowadza liczne zmiany dla uczniów i nauczycieli. Na maturze dodatkowy przedmiot na poziomie rozszerzonym. Dwuczęściowy egzamin w 6 klasie.

W poniedziałek wejdzie w życie nowe prawo oświatowe. Zmodyfikowane zostaną również szkolne egzaminy - maturalny i sprawdzian szóstoklasisty.

Sześciolatki do szkół

W Małopolsce do pierwszej klasy pójdzie 40 tys. dzieci, w tym około 15,5 tys. sześciolatków. Mogą wybrać jedną z ponad 1300 podstawówek.

Jeszcze w zeszłym roku to rodzice decydowali, czy ich sześcioletnia pociecha rozpocznie naukę czy nie. Teraz, 1 września, połowa rocznika 2008, czyli urodzeni od 1 stycznia do 30 czerwca, obowiązkowo zasiądą w szkolnych ławach razem z siedmiolatkami (o ile w oparciu o opinię psychologa nie dostali odroczenia).

Dzieci, które przyszły na świat między 1 lipca a 31 grudnia 2008 roku, nie zostaną jeszcze objęte obowiązkiem szkolnym. Pójdą

do pierwszej klasy za rok, razem z tymi z 2009.

Wraz z nową ustawą oświatową wejdzie w życie przepis ograniczający liczbę uczniów w klasach pierwszych. Będzie ich maksymalnie 25. Dodatkowo pierwszaki dostaną darmowy elementarz. W przyszłości reforma wprowadzająca bezpłatne podręczniki ma objąć wszystkie klasy podstawówki i gimnazjum.

Jak informuje MEN, w klasach I-III nie będzie już ściśle określonej długości zajęć. Nauczyciele i uczniowie mają prawo do swobodnej organizacji lekcji - nie muszą trwać równo 45 minut.

Oprócz tego uczniowie klas pierwszych uzyskali pełne prawo do nauki w swoim tempie. Resort edukacji zlikwidował wymagania na zakończenie pierwszego roku. Zamiast tego sprawdzane będą jedynie postępy po zakończeniu trzeciej klasy.
Kolejną nowością jest możliwość zatrudnienia asystenta nauczyciela. Do jego zadań należy wspieranie osoby prowadzącej zajęcia. Asystent musi posiadać przygotowanie pedagogiczne, ale nie może samodzielnie przejmować obowiązków nauczyciela.

Religia i etyka dla każdego

MEN postanowił zmienić również zasady organizowania lekcji religii i etyki. Jeżeli w szkole przynajmniej jedna osoba (dotychczas musiała być to co najmniej trzyosobowa grupa) zgłosi chęć udziału w takich zajęciach, to dyrekcja ma obowiązek je zapewnić. Uczeń może także zadecydować, że będzie chodził i na etykę, i na religię - wówczas rozkład zajęć ma być tak ułożony, żeby mu to umożliwić.

Z drugiej strony bez żadnych konsekwencji można zrezygnować z uczęszczania na obydwa przedmioty.

Egzaminy po nowemu

Tegoroczny sprawdzian szóstoklasisty po raz pierwszy zostanie podzielony na dwie części, przeprowadzone w tym samym dniu. Najpierw uczniowie napiszą część humanistyczno-matematyczno-przyrodniczą, a po przerwie test z języka obcego.
Zmiany obejmą również matury. Od tego roku licealiści obowiązkowo muszą zdawać, oprócz języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym, jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Z kolei ustne egzaminy nie będą już podzielone na poziomy.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto