18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seksoholicy będą się leczyć w Brzesku

Małgorzata Więcek-Cebula
paweł relikowski
Działająca przy brzeskim szpitalu placówka leczenia uzależnień uruchamia program terapii dla nałogowych hazardzistów. Już teraz można zarejestrować się na pierwszą wizytę u specjalisty, nie jest potrzebne skierowanie, a świadczenia udzielane są bezpłatnie. To pierwsza tego typu lokalna oferta skierowana do mieszkańców powiatu bocheńskiego i brzeskiego.

- To równie niebezpieczne uzależnienia co alkoholizm czy narkomania - podkreśla Paweł Kamiński, psychoterapeuta ze Szpitala Powiatowego w Brzesku, współautor programu leczenia osób uzależnionych, który w tej placówce ruszy w kwietniu.

Przedstawiciele Poradni Leczenia Uzależnienia i Współuzależnienia działającej przy szpitalu nie mają wątpliwości, że taki program jest potrzebny. W ciągu pierwszego roku działalności (poradnia powstała w styczniu 2011 roku) z pomocy skorzystało około 200 osób. Część z nich przeszła trwającą kilka miesięcy terapię. Wśród pacjentów przeważały osoby, które miały problemy z alkoholem, narkotykami i hazardem.

Kilkumiesięczny cykl terapii obejmuje konsultacje i porady indywidualne oraz zajęcia grupowe. Adresatami tych świadczeń są osoby uzależnione, ale również członkowie ich rodzin, nieradzący sobie z problemem najbliższej osoby. Program obejmie także tych, którzy nie są jeszcze uzależnieni, ale ponoszą realne straty związane ze swoim nałogowym zachowaniem i chcą nauczyć się np. odpowiedzialnego grania – mówi Paweł Kamiński, specjalista psychoterapii uzależnień, kierownik Poradni i Oddziału Dziennego Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia w SP ZOZ w Brzesku.

Zintegrowany i kompleksowy program opieki i terapii pod nazwą „Razem zwalczmy nałóg”, kierowany jest nie tylko do tzw. patologicznych hazardzistów, ale także do osób z innymi uzależnieniami „niechemicznymi” czy behawioralnymi. Są to przede wszystkim uzależnienia od Internetu, gier komputerowych, telefonu komórkowego, nałogowe zakupy, seks czy pracoholizm. Program, finansowany w ramach tzw. Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, pozostającego w dyspozycji Ministra Zdrowia, będzie realizowany przynajmniej do końca roku,
a jeśli będzie takie zapotrzebowanie to również w kolejnych latach.

- Wystarczy zrobić sobie prosty test. Załóżmy, że przez tydzień zrezygnujemy z zakupów, telewizji czy internetu. Jeśli w tym czasie będziemy rozdrażnieni, poddenerwowani, to może być sygnał, że coś złego się dzieje - tłumaczy psychoterapeuta.

Aby dostać się na terapię niepotrzebne jest skierowanie. Wystarczy zadzwonić (rejestracja tel. 14 66 21 320). Autorzy programu zakładają, że na terapię zgłosi się około 50 osób. Nabór do pierwszej grupy potrwa do końca marca. Pomoc będzie bezpłatna.

- Ministerstwo Zdrowia przekazało nam na ten cel 25 tys. zł - informuje Józefa Szczurek-Żelazko, dyrektorka szpitala.

Rejestracja w Poradni przy ul. Kościuszki 68 czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 14.35 – można zgłosić się osobiście lub telefonicznie pod numerem 14 66-21-320 Podstawowa oferta placówki obejmuje terapię dla osób uzależnionych od alkoholu i współuzależnionych, czyli członków ich rodzin – te świadczenia także udzielane są bezpłatnie i bez skierowania.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto