Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów będzie miał północną obwodnicę. Niedługo rozkopią Elektryczną

Paweł Chwał
Budowanie północnej obwodnicy Tarnowa zaczęło się od modernizacji ul. Spokojnej. Wkrótce front robót przeniesie się na ul. Elektryczną, która również zamieni się w dwupasmówkę
Budowanie północnej obwodnicy Tarnowa zaczęło się od modernizacji ul. Spokojnej. Wkrótce front robót przeniesie się na ul. Elektryczną, która również zamieni się w dwupasmówkę Paweł Chwał
Rozpoczyna się kolejna ważna inwestycja drogowa, która powinna usprawnić ominięcie Tarnowa od strony północnej. Mowa o podpisanej wczoraj umowie na przebudowę ul. Elektrycznej. Do tej pory potwornie dziurawa, wyboista i zakorkowana, otrzyma nie tylko nowy asfalt, ale również dodatkową jezdnię.

O konieczności remontu ulicy Elektrycznej mówiło się od wielu lat. Droga jest bowiem w fatalnym stanie. Ogromny wpływ na jej zniszczenie miał fakt, że na co dzień korzysta z niej mnóstwo ciężarówek, które właśnie tą trasą próbują dostać się do rozlokowanych w tej części miasta przedsiębiorstw, hurtowni oraz centrów logistycznych.

- Ulica wygląda fatalnie, dosłownie rozsypuje się w oczach.
Powinna była zostać wyremontowana już dawno. Dziwię się, że zwlekali z tym aż tak długo, ale dobrze, że wreszcie się za nią wezmą - mówi Michał Furmański, mieszkaniec Klikowej. Sam niemal codziennie dojeżdża ulicą Elektryczną do swojej pracy w Krzyżu.

Dwa ronda i dwie jezdnie

Przebudowa obejmie 1,5-kilometrowy odcinek ulicy - między skrzyżowaniami z al. Piaskową i z ul. Klikowską. W obu tych miejscach powstaną duże ronda turbinowe. - Wielkością zbliżone będą one do rond, które funkcjonują już na ulicach Chemicznej oraz Mościckiego. Miejsca jest tam wystarczająco dużo, aby zastosować takie rozwiązania, które na pewno upłynnią ruch - tłumaczy Krzysztof Kluza z Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

Robotnicy, podobnie jak to się stało na sąsiedniej ulicy Spokojnej (to inny fragment północnej obwodnicy), najpierw wybudują nowy pas ruchu, a gdy będzie on gotowy, przekierują na niego cały ruch i dopiero wtedy zajmą się przebudową starej nitki Elektrycznej.

- Całość prac wykonywana będzie przy utrzymanej ciągłości ruchu. Utrudnienia wprawdzie będą, zwłaszcza w rejonie skrzyżowań, gdzie nieuniknione będzie czasowe zamknięcie wjazdu z niektórych ulic, ale będziemy starali się te niedogodności ograniczyć do minimum - obiecuje Andrzej Gruszka, dyrektor krakowskiego oddziału firmy Eurovia Polska, która wygrała przetarg na realizację inwestycji. Umowa została podpisana wczoraj w tarnowskim magistracie.

Nowy pas ruchu początkowo będzie biegł po stronie północnej obecnej Elektrycznej. Potem - na wysokości przystanku autobusowego przed Tamelem - przejdzie na stronę południową istniejącej drogi i połączy się z nowym rondem w miejscu obecnego skrzyżowania z Klikowską i Wyszyńskiego. - To skomplikuje nieco organizację ruchu w trakcie remontu, ale nie sposób było poprowadzić nową drogę do końca po stronie północnej, bo zwyczajnie nie było tam już na to miejsca - mówi Krzysztof Kluza.

Taki przebieg nowej drogi pozwoli też na uniknięcie wycinki drzew w pobliskim parku Piaskówka, który od ulicy odgrodzony zostanie ekranami akustycznymi.

Mają niespełna rok

Podpisana wczoraj umowa zakłada, że rozbudowa ul. Elektrycznej zakończyć powinna się we wrześniu przyszłego roku. Wykonawca czasu ma więc niewiele i dlatego do pracy zabierze się w najbliższych dniach.

Na początek będą to roboty rozbiórkowe, wyburzeniowe i przygotowawcze, połączone z wycinką drzew, które nie będą jednak powodować żadnych utrudnień w ruchu na Elektrycznej. W dalszej kolejności planowana jest przebudowa wszystkich sieci podziemnych, które kolidują z nowym przebiegiem ulicy.

- Z właściwymi pracami drogowymi chcielibyśmy ruszyć na wiosnę i wykonać je jak najszybciej i możliwie jak najsprawniej - mówi Andrzej Gruszka. Droga po remoncie będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, zyska oświetlenie, powstaną nowe chodniki oraz ścieżka rowerowa.

- To będzie ogromna zmiana jakościowa w tym miejscu - przekonuje Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. Jak podkreśla, dzięki przebudowie Spokojnej i Elektrycznej, a z czasem podobne prace wykonane mają być również na ul. Wyszyńskiego, miasto zyska wygodną obwodnicę północną, która usprawni m.in. dojazd do nowych stref aktywności gospodarczej, na Piaskówce i przy ul. Komunalnej.

Prace na Spokojnej skończą do zimy

Przebudowa ul. Spokojnej - innego fragmentu obwodnicy północnej - powoli zmierza do końca. Prace na drodze powinny zakończyć się w listopadzie. - Roboty przebiegają zgodnie z planem. W tym momencie nic nie wskazuje na to, aby miało wystąpić jakieś opóźnienie w realizacji tej inwestycji. Front robót odbywa się w kilku różnych miejscach, a wykonawca, czyli firma Strabag, skierował tam dużą ilość ludzi i sprzętu - mówi Krzysztof Kluza z ZDiK.

Z północy na południe

Kolejnym etapem prac drogowych na północy Tarnowa ma być przebudowa i poszerzenie ulicy kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po jego zakończeniu, wygodnymi dwupasmówkami kierowcy będą mogli dojechać od łącznika z autostradą A4 aż do ronda na zbiegu z ulicą Mościckiego. Wybierający się na południe, będą mogli stamtąd skręcić do ulicy Warsztatowej. W przyszłości - przez rondo na Krakowskiej i planowaną stamtąd nową drogę do ulicy Tuchowskiej - dotrą aż do południowej obwodnicy miasta. Prace nad tą koncepcją magistrat ma zamiar zlecić jeszcze w tym roku.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto