Tarnów. Plac Kazimierza wkrótce zmieni swój wygląd

W najbliższych dniach ruszy przebudowa placu Kazimierza w Tarnowie. Wyczekiwana od lat inwestycja do ostatnich chwil stała pod znakiem zapytania. Radni nie chcieli się bowiem zgodzić na zwiększenie wydatków na remont o 460 tys. zł. Po przepychankach z prezydentem podjęli decyzję, dzięki której tarnowska starówka wypięknieje.

Okolice pl. Kazimierza Wielkiego i katedry znajdują się w fatalnym stanie. Dziury w kamiennej nawierzchni doraźnie łatane są asfaltem. Po chwili wypadają nowe kostki.
- Nie trzeba się uważnie przyglądać, by zobaczyć dziury w nawierzchni. Z resztą słychać jak samochody, aż podskakują na koleinach - przyznaje Krzysztof Schab, mieszkaniec Tarnowa. Ostatni poważny remont placu Kazimierza oraz przyległych ulic miał miejsca na początku lat 90-tych ubiegłego wieku.
- Od tego czasu można było już przecież coś zrobić. To miejsce w samym sercu Tarnowa i trochę wstyd , gdy turyści muszą oglądać takie miejsca - zaznacza Halina Wielgosz z Tarnowa.

Przepychanki z radnymi

Do końca roku wygląd pl. Kazimierza ma się całkowicie zmienić. W ramach inwestycji wyremontowana zostanie także ulica Katedralna. Firma Anko, która wygrała przetarg na wykonanie zadania zamierza zacząć prace w najbliższy czwartek.

Niewiele jednak brakowało, a długo wyczekiwany remont nie mógłby rozpocząć się w tym roku. Po otworzeniu ofert przetargowych okazało się bowiem, że najtańsza z nich przewyższa o 460 tys. kwotę jaką miasto zarezerwowało na inwestycję.

Prezydent Ciepiela złożył więc w połowie czerwca wniosek o zwiększenie wydatków na prace remontowe na ul. Kapitulnej i pl. Kazimierza. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w decydującym głosowaniu wszyscy radni wstrzymali się od głosu. Rewitalizacja starówki stanęła wtedy po dużym znakiem zapytania.

Tydzień później odbyła się jednak kolejna sesja rady, podczas której rajcy zmienili swoje zdanie i wyrazili jednak zgodę na zwiększenie o 460 tysięcy złotych wydatków na remont ulicy Kapitulnej i pl. Kazimierza.

Utrudnienia na starówce

Inwestycja zostanie podzielona na kilka etapów.

Na początek drogowcy zajmą się wymianą nawierzchni na pl. Kazimierza.
- Istniejąca zostanie zastąpiona kostką granitową na jezdni i z taką z kamienia na chodniku - informuje Daniela Motak, rzecznik prasowy UMT.

Pierwszy etap prac według założeń wykonawcy ma potrwać do końca września. W tym czasie nie powinno być większych utrudnień w ruchu.
- Ograniczenia wystąpią jednak w postoju pojazdów. Nie będzie można zaparkować na placu Kazimierza oraz w jego obrębie - podkreśla Artur Michałek, kierownik Działu Organizacji Ruchu w Zarządzie Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

Większe utrudnienia czekać będą kierowców, w momencie rozpoczęcia remontu ul. Katedralnej.

Najpierw drogowcy wymienią nawierzchnię na odcinku pomiędzy Rynkiem, a ul. Kapitulną. W tym czasie aby dojechać do ul. Kapitulnej zorganizowany będzie objazd od ul. Mickiewicza, przez Brodzińskiego, krótkim odcinkiem Wałowej, aż do placu Rybnego.

Ostatnim etapem inwestycji będzie remont ul. Katedralnej od Rynku do ul. Krakowskiej. Do serca tarnowskiej starówki będzie można wtedy dojechać ul. Wekslarską oraz od Placu Rybnego.

W sumie nawierzchnia na ulicy Katedralnej wymieniona zostanie na powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych.
- Na początkowym odcinku, od strony ulicy Wałowej, planowana jest taka sama nawierzchnia jak ta, która została położona na ulicy Krakowskiej. Z czarnego granitu zostanie również odtworzony zarys bramy krakowskiej, która kiedyś prowadziła do miasta od strony zachodniej - zaznacza Daniela Motak.

Remont pl. Kazimierza i ul. Katedralnej będzie kosztował blisko 3 miliony złotych. Prace mają zakończyć się do końca tego roku.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Wideo

  • Gazeta Krakowska
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.