Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Prokuratura postawiła zarzuty 34-latkowi zatrzymanemu ws. zaginięcia urządzenia promieniotwórczego

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Przebudowywana ul. Kocmyrzowska jest pod ciągłym nadzorem policji. Jest duże prawdopodobieństwo, że w okolicy znajduje się poszukiwane urządzenie promieniotwórcze
Przebudowywana ul. Kocmyrzowska jest pod ciągłym nadzorem policji. Jest duże prawdopodobieństwo, że w okolicy znajduje się poszukiwane urządzenie promieniotwórcze Marcin Banasik
Mężczyzna usłyszał zarzuty nieodpowiedniego postępowania z materiałem promieniotwórczym, za co grozi nawet do 5 lat więzienia. Tymczasem służy wojewody małopolskiego poinformowano o pomyśle wykorzystania specjalistycznego sprzętu, którym dysponuje Państwowej Agencji Atomistyki. To bardzo czułe urządzenia, które mogą pomóc zlokalizować defektoskop. - Zamknięty defektoskop nie stanowi zagrożenia. Natomiast pod żadnym pozorem nie wolno go otwierać ani rozcinać - ostrzega wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Defektoskop służy do nieinwazyjnego wykrywania defektów, wad w materialne - np. pęknięć, ubytków korozyjnych.

Drony w akcji

Punktem odniesień dla służb są różne scenariusze okoliczności zaginięcia defektoskopu. Wśród nich jest zarówno kradzież urządzenia czy zabranie go przez np. zbieraczy złomu, ale także to, że przyrząd może dalej znajdować się na placu budowy S7.

Czynności, pod nadzorem prokuratora, cały czas prowadzi policja. Obejmują one szereg aspektów, w tym przesłuchania świadków, zabezpieczenie monitoringu czy działania w terenie. Także dzielnicowi bezpośrednio informują np. mieszkańców noclegowni o zaistniałej sytuacji. Do swoich działań Policja wykorzystuje również drony. Jak przekazali funkcjonariusze, jedna osoba została zatrzymana w związku z art. 184 kodeksu karnego. Przepis ten dotyczy nieodpowiedniego postępowania z materiałem promieniotwórczym.

Wyznaczano strefy bezpieczeństwa

W działania zaangażowana jest także Państwowa Straż Pożarna, w tym zastęp chemiczny. PSP do swoich procedur wykorzystuje m.in. sprzęt ochronny i urządzenia pomiarowe. Strażacy przy pomocy takich urządzeń weryfikują pojawiające się zgłoszenia. Przy każdej takiej akcji m.in. są wyznaczane strefy bezpieczeństwa.

O sytuacji została powiadomiona także Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie.

- Przypominam i powtarzam. Zamknięty defektoskop nie stanowi zagrożenia. Natomiast pod żadnym pozorem nie wolno go otwierać ani rozcinać, ponieważ nawet krótkotrwały kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym znajdującym się w jego wnętrzu może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Każda osoba, która odnajdzie urządzenie, proszona jest o kontakt choćby za pośrednictwem numeru 112 – przekazuje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Prokuratura postawiła zarzuty 34-latkowi zatrzymanemu ws. zaginięcia urządzenia promieniotwórczego - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto