Łukasz Jaje

avatarŁukasz Jaje

Tarnów
Ja to Ja :) Kiedyś pracownik w tarnowskiej GK Dziś w They.pl :)

Zamknięcie podstawówki w Wokowicach niezgodne z prawem

2013-01-06 19:31:35

- Wojewódzki Sąd Administracyjny w całości uchylił uchwałę o likwidacji szkoły w Wokowicach. Powodem było niedotrzymanie terminu powiadomienia rodziców o likwidacji placówki - mówi adwokat Piotr Badełek, który reprezentuje rodziców. Szkoła filialna w Wokowicach została zamknięta w 2011 roku, m.in. z uwagi na niewielką liczbę dzieci i wysokie koszty utrzymania. Mieszkańcy wsi do dziś nie mogą się pogodzić z tą decyzją. Jednak, rodzice udowodnili beztroskę rajców przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Krakowie. A to oznacza, że po uprawomocnieniu się wyroku nielegalnie zlikwidowana placówka powinna zostać ponownie otwarta.- Wszyscy walczyliśmy o uratowanie tej szkoły. Teraz nasze dzieci muszą jeździć do Sterkowca i Szczepanowa - mówi Marian Czarnik, sołtys Wokowic. We wsi tłumaczą, że sprawa nie musiała się zakończyć przed sądem. Wystarczyła dobra wola i chęć kompromisu ze strony brzeskiego magistratu.

- Chcieliśmy założyć stowarzyszenie i poprowadzić szkołę dla dobra naszych dzieci. Co z tego, skoro radni nas nie słuchali. Za wszelką cenę dążyli do jej zamknięcia, uznając, że nie warto z nami rozmawiać - twierdzą rodzice. Mieszkańcy Wokowic poszukali sprawiedliwości przed sądem i ją znaleźli. Pośpieszne szukanie oszczędności może drogo kosztować Brzesko.

- Po uprawomocnieniu się wyroku gminę czeka spory problem, ponieważ będzie mieć obowiązek odtworzenia szkoły - tłumaczy Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. WSA w ciągu dwóch tygodni powinien przesłać stronom uzasadnienie wyroku. Później gmina będzie mieć 30 dni na złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Czekamy na uzasadnienie wyroku. Po jego otrzymaniu skomentujemy sprawę i podejmiemy decyzję, co dalej - informuje Jerzy Tyrkiel, z-ca burmistrza Brzeska.

- Zrobimy wszystko, żeby wymóc na gminie wykonanie wyroku, czyli otworzenie szkoły - mówi Piotr Badełek.
Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. http://krakow.naszemiasto.pl/newslettery/;Zapisz się do newslettera!

Jesteś na profilu Łukasz Jaje - stronie mieszkańca miasta Tarnów. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj