MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Praca w Piotrkowie. W magazynach narzekają, że za ciężko i za marne grosze

Dawid Ciżewski
Firmy logistyczne to największy pracodawca w regionie, ale zdaniem zatrudnionych praca jest ciężka
Firmy logistyczne to największy pracodawca w regionie, ale zdaniem zatrudnionych praca jest ciężka Dariusz Śmigielski
Kilka lat temu Piotrków szybko okrzyknięto "polskim zagłębiem logistycznym", gdzie znajdzie zatrudnienie każdy, kto tylko chce pracować. Jak jest teraz?

Pani Marzena z Piotrkowa uniesiona na fali entuzjazmu i zachwytu pracą w logistyce zamknęła swój salon fryzjerski, żeby szukać szczęścia w nowo otwierających się magazynach. Pracowała w trzech miejscowych firmach logistycznych.
- Nie mogę powiedzieć, że wszędzie było źle - opowiada. - Najbardziej wycieńczające, nie tyle fizycznie, co psychicznie było wykonywanie dziennych norm pracy. Gdyby cały czas nie przypominano nam o tym, byłby mniejszy stres i większa wydajność. Przez te normy była duża rotacja. Ludzie sami odchodzili, albo byli zwalniani. Normą była praca po 12 godzin dziennie - mówi.

Marcin z kolei rozpoczął pracę w jednej z firm logistycznych w Piotrkowie kilka lat temu. Początkowo było ciężko.
- Jeździłem wózkiem widłowym. Po dwóch latach awansowałem i dzisiaj nie narzekam, chociaż kiedy zaczynałem, było więcej dodatków do wynagrodzenia podstawowego, a później przyszedł kryzys - mówi piotrkowianin.
Kufland, jedna z największych firm logistycznych w Piotrkowie, pytania o warunki zatrudnienia, kwituje krótko.

Jeszcze w 2007 roku przybywające do Piotrkowa firmy logistyczne zasypywały biura pośrednictwa pracy ofertami na różne stanowiska, głównie fizyczne. W niektórych firmach za sprowadzenie kolejnej pary rąk do pracy dawano bonusy i nagrody. Dzisiaj sytuacja wygląda inaczej. Firmy logistyczne dyktują warunki zatrudniania, najczęściej za 1600 złotych brutto, czyli za najniższą krajową.

Nie od dziś mówi się o sporych rotacjach pracowników w firmach logistycznych w Piotrkowie i okolicach. Zdaniem Marioli Dróżdż z piotrkowskiego Powiatowego Urzędu Pracy jest to spowodowane tym, że część nowo przyjętych ludzi przystosowuje się do warunków pracy, a inni nie.

- Załóżmy, że na dziesięciu przyjętych, ośmiu odnajdzie się w nowej pracy w nowym zespole, a dwie osoby nie. Wtedy te firmy na to miejsce poszukują nowych ludzi albo zatrudniają do pracy tymczasowej, kiedy jest więcej zleceń. W listopadzie rozpocznie rekrutację kolejna firma logistyczna, która potrzebuje 140 pracowników na stałe - podkreśla Mariola Dróżdż.

Piotrków i okolice rzeczywiście stały się "polskim zagłębiem logistycznym". Spowodowane jest to położeniem w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych. I w zasadzie ofertami z tego sektora dysponują lokalne agencje pracy. Boom na firmy logistyczne sprzed kilku lat minął, bo nie ściągają tutaj nowi inwestorzy. Drugi powód, to opinia o pracy w magazynach. Piotrkowska agencja Manpower, działająca w lokalnym rynku od 2005 roku, ma jasny obraz sytuacji.

Studenci z piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, którzy za kilka lat zdobędą dyplomy, liczą na znalezienie zajęcia w swoim zawodzie, choć zdają sobie sprawę z sytuacja na lokalnym rynku pracy.

- Nie po to uczę się, żeby za takie marne grosze pracować w takich warunkach. Kilku moich znajomych pracowało w takich firmach przez tydzień i zrezygnowali, bo było bardzo ciężko - mówi Marta z III roku pedagogiki.

Rzeczywistość może okazać się jednak brutalna. O tym, że bezrobotni nie wybrzydzają, świadczy ostatnia rekrutacja do centrów logistycznych w Manpower. Zatrudnienie znalazło 350 bezrobotnych, wykonywać będą głównie mało skomplikowane prace fizyczne. Szesnaście osób przyjęto do administracji firm.

- Zdarza się, że ludzie, którzy jeszcze kilka lat temu pracowali w logistyce na stanowiskach umysłowych, w tych samych firmach biorą dzisiaj prace fizyczne, a są to zazwyczaj osoby z wyższym wykształceniem - dodaje Katarzyna Skalczyńska-Jażdż.

Bardziej optymistycznie na warunki na lokalnym rynku pracy patrzą urzędnicy. Szacunkowo firmy logistyczne w regionie zatrudniają ok. 4500 osób. Władze Piotrkowa przekonują, że do inwestowania na terenie miasta zachęcają nie tylko firmy logistyczne, tworząc przyjazny klimat dla przedsiębiorców ulgami w podatkach od nieruchomości, czy budową i przebudową dróg oraz infrastruktury technicznej.

W lutym w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piotrkowie zarejestrowanych było 10 tysięcy bezrobotnych. Ta sytuacja zaczęła zmieniać się już w marcu. Z ostatnich danych wynika, że osób bez zatrudnienia pozostaje 8 tysięcy 888. W tym roku piotrkowski PUP realizuje trzy duże projekty na aktywizację bezrobotnych. To między innymi możliwość wzięcia dotacji na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto