Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Szpital dostał kilkanaście urządzeń do usuwania koronawirusa, przekazał je producent MILOO-ELECTRONICS ze Starego Wiśnicza

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Produkowane w Starym Wiśniczu urządzenia do dezynfekcji powietrza niszczą koronawirusa
Produkowane w Starym Wiśniczu urządzenia do dezynfekcji powietrza niszczą koronawirusa archiwum Miloo-Electronics
Stoją na korytarzach, w salach szpitalnych i izolatkach i niszczą bakterie oraz wirusy. Wyprodukowała je firma spod Bochni, która pod koniec 2020 roku przekazała kilkanaście urządzeń na oddział covidowy szpitala. Teraz doszło do formalnego przekazania ich placówce w formie darowizny. Łączna wartość kilkunastu Sterylisów to 200 tys. zł.

FLESZ - Bez szczepień możliwa jest czwarta fala

od 16 lat

Sterylis, produkowany przez firmę Miloo-Electronics ze Starego Wiśnicza, niszczy patogeny, zawarte w powietrzu, m.in. koronawirusa SARS-CoV-2. Ma to miejsce poprzez dezynfekcję powietrza, do której wykorzystywane są m.in. dwa filtry, promienniki UV-C i tzw. pułapki świetlne. Proces ten trwa 24 godziny na dobę, uzyskując redukcję koronawirusa w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie.

Pod koniec października 2020 roku firma przekazała szpitalowi w Bochni kilkanaście urządzeń Sterylis. Zostały one zainstalowane na korytarzach, w salach pacjentów oraz izolatkach. Na korytarzach i w salach pacjentów umieszczono modele, wykorzystujące promieniowanie UV-C Sterylis BASIC. W izolatkach i na oddziale przyjęć covidowych zamontowano urządzenia o zwiększonej efektywności. Powietrze z tych pomieszczeń jest ciągle filtrowane i dezynfekowane. Efekty były widoczne już po kilku tygodniach.

- W tych miejscach, gdzie one działają, nie ma transmisji poziomej, czyli nie ma przypadków infekcji pomiędzy chorymi - zwraca uwagę Jarosław Gucwa, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Bochni i ordynator oddziału ratunkowego.

Jego zdaniem, ważną zaletą urządzeń jest ich łatwość obsługi. Poza tym, mając Sterylisy szpital nie musi już wydawać pieniędzy na tzw. fumigację. - W momencie, kiedy mamy dezynfekcję powietrza i sterylizację powierzchni, wystarcza nam to do normalnego funkcjonowania - dodaje Gucwa.

W ostatnich dniach, na mocy umowy darowizny, szpital w Bochni formalnie stał się właścicielem przekazanych urządzeń. Ich łączna wartość to 200 tys. zł.

Urządzenia Sterylis, produkowane w Starym Wiśniczu, trafiły już do setek miejsc w Polsce, ale i za granicą. Są instalowane w biurach, urzędach, salach konferencyjnych, obiektach handlowych itd. Sterylis jest m.in. w każdym sklepie na terenie Galerii Bocheńskiej. Najbardziej popularny model kosztuje 4 tysiące złotych.

Obecnie firma Miloo-Electronics pracuje nad wersją urządzenia, które mogłoby być wykorzystywane w domach.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Bochnia. Szpital dostał kilkanaście urządzeń do usuwania koronawirusa, przekazał je producent MILOO-ELECTRONICS ze Starego Wiśnicza - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto