Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzesko: 29 milionów na inwestycje

Małgorzata Więcek-Cebula
Jedną z większych inwestycji jest centrum biblioteczne
Jedną z większych inwestycji jest centrum biblioteczne M.Wiecek-Cebula
To dla Brzeska rok wielkich inwestycji. Jeszcze nigdy do tej pory w tym 20- tysięcznym miasteczku nie działo się tak dużo. Samorząd miejski modernizuje ulicę Solskiego, kontynuuje budowę centrum bibliotecznego a także wodociągu w Porębie Spytkowskiej. I to jeszcze nie wszystko.

- Większość tych zadań realizujemy przy wsparciu zewnętrznym. Bez tej pomocy na pewno nie bylibyśmy w stanie robić tak dużo i tak szybko. Sięgamy także po pieniądze z własnego budżetu - podkreśla burmistrz Grzegorz Wawryka.
Na inwestycje realizowane w gminie przeznaczono w tym roku około 29 milionów złotych. To nie tylko rekord w dotychczasowych budżetach Brzeska, ale także imponujący wynik w porównaniu z dużo większym, sąsiednim samorządem bocheńskim.

Do największych drogowych inwestycji zaplanowanych na ten rok należy niewątpliwie modernizacja ulicy Solskiego. Prace przy przebudowie kilometrowego odcinka drogi łączącej "czwórkę" z dworcem PKP ruszyły w maju ubiegłego roku. Pierwszy etap tego zadania jest już praktycznie na ukończeniu. Na ten rok zaplanowano - etap drugi czyli budowę ronda na skrzyżowaniu ulic: Solskiego, Szczepanowskiej i Okulickiego. Po odnowionej drodze kierowcy będą mogli jeździć już pod koniec roku.

Zanim to jednak nastąpi, muszą się liczyć ze sporymi utrudnieniami. Przebudowa ruchliwego skrzyżowania będzie wiązała się bowiem z powstaniem korków w tej części miasta. A z tego już w tej chwili kierowcy nie są zadowoleni.

- Tego typu zadania tak naprawdę powinny być wykonane już kilka lat temu. Przecież to skrzyżowanie należy do najbardziej ruchliwych w Brzesku. W godzinach szczytu przedostać się przez nie graniczy z cudem - mówi Aleksander Woźniak z Jadownik.

Sporym wyzwaniem - co prawda nie drogowym, ale także bardzo ważnym - jest budowa olbrzymiego centrum bibliotecznego. Powstaje ono w pobliżu ogródka jordanowskiego. Tej inwestycji nie mogą się doczekać szczególnie ludzie młodzi.
- Zapowiada się bardzo ciekawie. Jest szansa, że dzięki tej placówce nasze miasto ożyje. Będzie więcej spotkań, koncertów, wernisaży - mówi Monika Jawień z Brzeska.
W sporej wielkości obiekcie, którego mury rosną jak na drożdżach, przewidziano nie tylko bibliotekę na miarę XXI wieku, ale także salę konferencyjną, jakiej nie ma jeszcze na terenie całego powiatu brzeskiego. W nowym obiekcie już planuje się stałe zajęcia dla najmłodszych w pięknie wyposażonym "pokoju bajek".
W tym miejscu rodzice będą mogli zostawić dziecko pod opieką bibliotekarza podczas załatwiania spraw urzędowych, wizyty u lekarza czy nawet zakupów.
W planach są także zajęcia w formie zabawy z książką, filmem, czytaniem.

Przewidziano powstanie pracowni multimedialnej, Klubu Dyskusyjnego Dobrej Książki, Punktu Informacji Europejskiej i Biznesowej. Oddanie centrum zaplanowano na przyszły rok. W tym roku miasto zadba o zagospodarowanie terenu wokół nowej biblioteki.
Rok 2010 to także wydatki na budowę wodociągu w Porębie Spytkowskiej. To olbrzymie zadanie, które pochłonie kilkanaście milionów złotych, na razie jest finansowane z budżetu gminy.

- Choć cały czas staramy się o wsparcie tej inwestycji. Na ten rok zaplanowaliśmy realizację najważniejszego etapu, czyli budowę magistrali i zbiornika z przepompownią. Jest szansa, że woda popłynie do mieszkańców tej wioski już za półtora roku - zapewnia Grzegorz Wawryka.
Na ten dzień wiele rodzin czeka od bardzo dawna.
- Nawet ciężko jest komuś wytłumaczyć, jak to jest, gdy w domu nie ma wody. W studniach jest sucho i tylko czeka się, aż przyjedzie beczkowóz - mówi jedna z mieszkanek wioski.

Ten rok to także rewitalizacja brzeskiego Rynku. Przebudowa centrum miasta ruszy już wiosną i ma ukończona w ciągu dwóch lat. W planach jest przywrócenie brzeskiemu Rynkowi dawnego charakteru. Zniknie z niego zieleń. Wysokie drzewa zastąpi natomiast niskopienna roślinność. Zostanie ona odpowiednio wkomponowana w zaplanowane na Rynku elementy małej architektury.

Partnerem miasta w realizacji tej inwestycji jest parafia pw. św. Jakuba. Dlatego też rewitalizacja obejmie także odnowienie kościoła zlokalizowanego w centrum miasteczka. W ramach tej dwuletniej inwestycji na Rynku pojawią się stylowe ławki, nowe oświetlenie, kosze, planowana jest także fontanna. - Brakowało takiego wizytówkowego miejsca w naszym mieście. Dobrze, że znalazły się fundusze na przebudowę. Jestem pewien, że wszyscy na tym zyskamy - uważa Daniel Wyrwa, student architektury z Brzeska.

W tym roku Brzesko ruszy też z olbrzymim przedsięwzięciem, jakim jest budowa kanalizacji. To zadanie będzie kosztowało ponad trzydzieści milionów złotych. Miasto stara się o wsparcie tej inwestycji i wszystko wskazuje na to, że je dostanie. Przygotowany przez samorząd projekt do funduszu Spójność przeszedł pozytywną weryfikację. Plany tej inwestycji obejmują kanalizację ulicy Leśnej, Wiejskiej, Klonowej, Szczepanowskiej w Brzesku, Środkowej i Wschodniej w Jadownikach a także Klonowej w Jasieniu.

- Wiemy, że mieszkańcy bardzo czekają na budowę sieci, dlatego postanowiliśmy, że w razie przedłużania się procedur związanych z przyznaniem dotacji ruszymy z budową. Przeznaczyliśmy na ten cel 12 milionów zagwarantowanych w budżecie. Myślę, że już wiosną ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie tej inwestycji - mówi burmistrz Wawryka.

Kanalizacja obejmująca sporą część gminy, będzie miała istotny wpływ na poprawę środowiska.
- Szamba, które w wielu przypadkach nie były szczelne zastąpi nowoczesna sieć. Myślę, że tą zmianę odczujemy wszyscy - mówi Krzysztof Nowakowski z Brzeska.
Istotnym zadaniem będzie w tym roku budowa pierwszej pełnowymiarowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3. To zadanie zostanie podzielone na dwa lata i będzie kosztować około czterech milionów złotych. - Takiego dużego obiektu nie ma na terenie miasta , a wiem od młodych ludzi, że jest potrzebny - zapewnia Grzegorz Wawryka.

W tym roku będzie też wiele nowych chodników, drógi parkingów. Samorząd poprawi infrastrukturę na Pomianowskim Stoku (przemysłowa część miasta), która świetnie od kilku lat się rozwija. - To efekt bardzo dobrej lokalizacji. Dobrze, że miasto chce inwestować w te tereny - mówi jeden z brzeskich przedsiębiorców.
Niestety, nie wszystkie zgłoszone przez radnych czy sołtysów zadania uda się zrealizować. Wiele z nich musi poczekać na kolejne lata. Do takich inwestycji należy budowa hal sportowych w Porębie Spytkowskiej, Buczu czy Mokrzysce. Ogromne potrzeby są także w szkołach. Wiele placówek bowiem wymaga kapitalnego remontu. Samorządowcy tłumaczą, że choć to pilne zadania, nie da się ich zrealizować w ciągu jednego roku.

- Wniosków jest zawsze za dużo. Budżet jednak jest ograniczony W tej chwili jest duże parcie na budowę dróg i chodników. Im więcej się buduje, tym większe jest zainteresowanie. Jest moim marzeniem, aby w ciągu najbliższych lat odnowić wszystkie ulice i chodniki w mieście a także w naszych sołectwach - mówi burmistrz Grzegorz Wawryka.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto