Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzesko testuje wielką wodę

Zofia Sitarz
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej i Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej zdecydowały, że w Brzesku przeprowadzony zostanie pilotażowy ogólnopolski program, którego głównym celem jest przekazywanie informacji o tym, ...

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej i Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej zdecydowały, że w Brzesku przeprowadzony zostanie pilotażowy ogólnopolski program, którego głównym celem jest przekazywanie informacji o tym, jak najlepiej zabezpieczyć się przed powodzią. Temat wzbudził ogromne zainteresowanie.

- W terenach górzystych, a na takich właśnie leży Brzesko, powodzie są bardzo groźne. Czas od momentu opadów do wystąpienia wody z brzegów rzek jest bardzo krótki. Mieszkańcy mają kilka godzin, aby przygotować się na nadejście wielkiej wody - przekonuje Małgorzata Siudak z IMiGW. Zdaniem autorki programu najbardziej niebezpieczne jest to, że ludzie nie reagują, bo... nie wiedzą, że mieszkają na terenach zalewowych. To właśnie było głównym powodem ogromnych strat, jakie miasto poniosło w czasie powodzi w 1997 roku.

- I od tego właśnie należy rozpocząć edukację mieszkańców - dodaje Małgorzata Siudak. - Każdy może przyjść do magistratu i uzyskać informację, czy jego dom znajduje się na terenach zagrożonych.
Najważniejsze jest ustalenie, czy budynkowi, w którym mieszkamy, zagraża powódź i jak wysoko w tym miejscu może sięgać woda. Źródłami takich informacji są zespoły zarządzania kryzysowego a także doświadczenia własne lub sąsiadów. Trzeba pamiętać, że straty może spowodować nawet niewielka ilość wody, która dostanie się do domu.

- Człowiek zaskoczony powodzią zachowuje się nierozsądnie, jeżeli jednak wcześniej każda rodzina przygotuje plan postępowania na wypadek powodzi, to będzie można zapanować nad chaosem i lepiej zabezpieczyć się przed niebezpieczną falą - mówi Krzysztofa Bełz z Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Pierwszymi odbiorcami programu są nauczyciele z terenu powiatu brzeskiego. - Przekażemy im wiedzę wraz z gotowymi materiałami o tym, jak poprowadzić w szkole zajęcia na ten temat, jakich użyć metod i w jaki sposób zachęcić rodziny, aby opracowały rodzinny plan powodziowy - mówi Krzysztofa Bełz.
W szkołach organizowane będą konkursy, wystawy i zajęcia nie tylko dla uczniów, ale także dla dorosłych. Efektem programu będzie opracowanie broszury, w której znajdą się najpotrzebniejsze informacje o tym, jak zabezpieczyć się przed powodzią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto