Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzesko walczy z barszczem Sosnowskiego. Sposobem na toksyczną roślinę specyfik opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Rolniczego

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Dotąd w walce z barszczem Sosnowskiego stosowano przede wszystkim metody mechaniczne, teraz użyty zostanie dodatkowo specjalny środek, opracowny w Uniwersytecie Rolnicznym
Dotąd w walce z barszczem Sosnowskiego stosowano przede wszystkim metody mechaniczne, teraz użyty zostanie dodatkowo specjalny środek, opracowny w Uniwersytecie Rolnicznym UM w Brzesku
Brzesko wypowiedziało wojnę barszczowi Sosnowskiego. Toksyczna i niebezpieczna dla zdrowia roślina występuje w kilku miejscowościach gminy, a jej koszenie i wycinanie problemu nie rozwiązuje. Dlatego zdecydowano się na skorzystanie z doświadczeń naukowców, aby się z nią definitywnie rozprawić.

Trudna walka z barszczem

Na terenie gminy Brzesko zidentyfikowanych jest sześć miejsc, w których występuje barszcz Sosnowskiego – dwa w Brzesku, trzy w Wokowicach i jedno w Jasieniu. Najpoważniejsza sytuacja była w Wokowicach. Na osiedlu Olszynowym barszcz zajmował obszar o powierzchni blisko półtora hektara. Występowanie barszczu na 30-arowym polu zgłosili również mieszkańcy osiedla Nowego.

Poważną przeszkodą w zwalczaniu tej toksycznej rośliny, z którą kontakt grozi poważnymi poparzeniami i groźnymi dla zdrowia reakcjami alergicznymi była nie tylko znaczna powierzchnia, ale także trudny dostęp do zakrzaczonych nieużytków i podmokłego terenu. W dodatku jest ona odporna też na większość herbicydów.

Efekty przyjdą na wiosnę

Rozprzestrzenianie się barszczu Sosnowskiego na terenie gminy udało się zahamować, co tylko w tym roku kosztowało Brzesko ponad 14 tysięcy złotych (ponad 8 tys. zł to dofinansowanie z WFOŚiGW).

- Do całkowitego sukcesu potrzeba jednak kilku lat regularnych działań – mówi Ireneusz Węglowski z brzeskiego magistratu. Trzeba m.in. cały czas doglądać, aby roślina nie zakwitła i nie wypuściła nowych nasion. Te potrafią bowiem hibernować nawet przez kilka lat, zanim zakiełkują. Gdyby tego zaniedbać w jednym roku, to walkę z barszczem trzeba byłoby rozpoczynać na nowo.

W tym roku postanowiono zastosować nowy rodzaj mieszanki herbicydów opracowany na podstawie doświadczeń w zwalczaniu barszczu przez pracowników Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. - Sprawdziło się to w powiecie wielickim. Mamy nadzieję, że u nas przyniesie zamierzony skutek - mówi Ireneusz Węglowski.

Pierwsze efekty tych działań będą widoczne już podczas najbliższej wiosny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto