Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzesko: warsztaty Terapii Zajęciowej mają 10 lat

Marek Białka
W brzeskim WTZ   działa grupa teatralna "Szał dzika"
W brzeskim WTZ działa grupa teatralna "Szał dzika" fot. Marek Białka
Wszystko zaczęło się w Radwanowicach, kiedy w marcu 1999 r.u, z inicjatywy Marii Kędziory, ówczesnej radnej powiatowej, odbyło się wyjazdowe posiedzenie komisji zdrowia, opieki społecznej i rodzinnej. Widok niepełnosprawnych, aczkolwiek śmiejących się i radosnych dzieci, tak zauroczył ówczesnych rajców powiatowych, że niespełna rok później podjęli uchwałę, na mocy której użyczone zostały pomieszczenia z przeznaczeniem na prowadzenie działalności pierwszego w powiecie brzeskim Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Czytaj także: Mogła być modelką. Została pianistką

Od tamtej pory minęło już dziesięć lat. Kilka dni temu brzeska placówka świętowała swój jubileusz.
- Pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania naszego warsztatu. Państwa postawa jest dla nas nieocenioną wskazówką do dalszej pracy oraz świadectwem, że są ludzie dobrej woli i wielkiego serca, dla których dobro drugiego człowieka jest wartością nadrzędną - napisała Maria Kędziora, prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Opiekunów i Wolontariuszy "Ostoja" (organ prowadzący WTZ wBrzesku) w okolicznościowym liście, skierowanym do sponsorów i dobrodziejów.

W części artystycznej uczestnicy WTZ zaprezentowali gościom piękny program przygotowany pod kierunkiem Andrzeja Gicali. Publiczność mogła obejrzeć m.in. autorską sztukę "Tu es Petrus" (Ty jesteś Skałą), w której młodzi artyści przedstawili epizody z życia Karola Wojtyły - od momentu chrztu, poprzez wybór na stolicę Piotrową, zamach na Jego życie, aż do momentu śmierci.

W montażu słowno muzycznym można było wysłuchać fragmentów "Testamentu Jana Pawła II", a także fragmentów "Tryptyku Rzymskiego".
Warto zaznaczyć, że partnerem spektaklu teatralno-muzycznego było Województwo Małopolskie.
Dziś rodzice niepełnosprawnych dzieci nie wyobrażają sobie życia bez WTZ.

- Od kiedy córka tutaj trafiła, bardzo się zmieniła na korzyść. Stała się otwarta na ludzi, jest kontaktowa, ma wiele koleżanek. Przede wszystkim bardzo chętnie maluje, zaś twórczość plastyczna ją bardzo uspokaja - mówi Joanna Małota, mama 31-letniej Ewy, która w warsztacie przebywa od 2005 roku.
Działalność WTZ finansowana jest w większości ze środków PFRON-u. Nie mniej jednak, corocznie organizowane są aukcje prac wykonanych przez uczestników warsztatu. Wytwory artystyczne prezentowane na wystawie, są dziełem rąk osób niepełnosprawnych, które pracują w kilku pracowniach, m.in. plastycznej, ceramicznej i innych.

- Tworzenie sztuki daje osobom niepełnosprawnym nie tylko możliwość wykonywania czynności manualnych, lecz przede wszystkim poczucie społecznej przydatności. Ponadto terapia przez sztukę ułatwia tym osobom wyrażanie swoich emocji, potrzeb oraz wrażliwości - mówi Edward Pabian, kierownik WTZ.
- Możliwość pokazania i sprzedaży swoich prac, otwiera tym ludziom drogę do spontanicznej integracji ze środowiskiem i jest swoistym dowartościowaniem ich zaangażowania i codziennej pracy. Ci ludzie, po prostu są sprawni inaczej i swoją pracą udowadniają, że w pełni mogą się integrować ze społeczeństwem - dodaje kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Codziennie rano najświeższe informacje z Tarnowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zamów newsletter!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto