Fotel burmistrza kusi

ZOFIA SITARZ
Franciszek Brzyk, Mirosław Wiśniowski, Krzysztof Ojczyk, Grzegorz Wawryka i Bogusław Babicz - to nazwiska kandydujących do fotela burmistrza, którzy do tej pory oficjalnie to ogłosili.

Franciszek Brzyk, Mirosław Wiśniowski, Krzysztof Ojczyk, Grzegorz Wawryka i Bogusław Babicz - to nazwiska kandydujących do fotela burmistrza, którzy do tej pory oficjalnie to ogłosili. Ale brzeska lista rankingowa jest znacznie dłuższa. Znajdują się na niej nazwiska mniej lub bardziej poważnych lokalnych polityków i działaczy, którzy chcieliby sięgnąć po schedę po Janie Musiale.

Ilu kandydatów wystartuje naprawdę, okaże się dopiero wówczas, gdy zarejestrowane zostaną komitety wyborcze a każdy z nich zbierze odpowiednią liczbę podpisów - bagatelka półtora tysiąca! Jako pierwszy brzeskim wyborcom ogłoszony został przez samego posła Jana Musiała (PO) - Bogusław Babicz. - Doskonały fachowiec, znający problemy samorządu, posiadający umiejętność dogadywania się z ludźmi w najtrudniejszych nawet sytuacjach - tak rekomenduje swojego kandydata poseł. Absolwent prawa na UJ, od 1992 roku, kiedy złożył egzamin radcowski pracował w kilku firmach - PKO, PUP, MPEC, w Urzędzie Gminy w Borzęcinie, w PSS "Społem".

Przez kilka lat orzekał jako etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie. Od 2001 roku jest sekretarzem gminy. Znany jako społecznik - jest wiceprezesem Fundacji Profilaktyki Wychowawczej i przewodniczącym Rady Rodziców oraz prezesem zarządu Międzygminnego Związku ds. Wodociągów i Kanalizacji. Kolejny kandydat to Krzysztof Ojczyk, wieloletni samorządowiec - był radnym powiatowym i miejskim. Od roku jest przewodniczącym Rady Miejskiej. Z wykształcenia ekonomista. I on również, podobnie jak Bogusław Babicz pochwalić się może poselskim wsparciem. Na stanowisko burmistrza rekomenduje go Edward Czesak z PiS.

Przedstawicielem PiS jest także Mirosław Wiśniowski, jednak on sam zapewnia, że na czas kampanii zawiesił członkostwo w partii, do kandydowania namówili go koledzy ze Stowarzyszenia Ziemi Brzeskiej "Porozumienie". PO na kandydata na burmistrza desygnowała Franciszka Brzyka, wiceprzewodniczącego RM, wieloletni dyrektor szkoły podstawowej, później gimnazjum nr 1 w Brzesku, od ponad dziesięciu lat prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Okocimskiej. Grzegorz Wawryka jest działaczem Wspólnoty Samorządowej, jest prezesem zarządu spółki Regionalny Dworzec Autobusowy w Krakowie i radnym powiatowym. W latach 1998-2006 był brzeskim starostą.

Do tej pory żaden z kandydatów nie przedstawił klarownego programu. Wszyscy wspominali o kontynuacji budowy kanalizacji, konieczności zapewnienia dostępu do tanich mieszkań, pozyskiwaniu inwestorów. Jak i za co będą te ambitne zadania realizować, nie wiadomo. Przed władzami miasta stoi na pewno jedno trudne zadanie - wyznaczenie lokalizacji pod zjazd z autostrady i złagodzenie sporów mieszkańców z tym związanych.

Z zapowiadanymi inwestycjami nie komponuje się dość poważne zadłużenie samorządu. Może ono zablokować albo nawet uniemożliwić przez kilka następnych lat rozwój gminy. Ale to są czarne scenariusze. Jasną stroną zdają się być fundusze europejskie do jakich gminy będą miały dostęp do 2013 roku. Nadzieja w tym, że nowy burmistrz Brzeska będzie umiał po nie sięgnąć i mądrze je wykorzystać. - Teoretycznie wszyscy kandydaci mają równe szanse i nikogo nie można lekceważyć. Na pewno wybory nie rozstrzygną się w jednej turze.

Myślę, że mieszkańcy w dużym stopniu kierować się będą przynależnością partyjną - mówi Krzysztof Ojczyk. - Nowy burmistrz powinien mieć kilka cech, które w pracy samorządowej są nieodzowne - dodaje Bogusław Babicz. - Są to: doświadczenie w pracy samorządowej, stanowczość, opanowanie. Jestem pewien, że wyborcy kierować się będą rozumem. A emocje zostawią na boku.

Czy biały chleb jest zdrowy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie