Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MATURA z j. polskiego - arkusz CKE, tematy i odpowiedzi. Co było na maturze z j. polskiego p. podstawowy? 5.05.23

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Matura z j. polskiego - arkusz CKE
Matura z j. polskiego - arkusz CKE Matura z j. polskiego - arkusz CKE
Mamy już arkusz CKE! Z jakimi tematami musieli zmierzyć się uczniowie podczas matury z j. polskiego? Opinie maturzystów co do trudności matury z j. polskiego są podzielone. Jedni twierdzą, że była bardzo prosta, inni, że trudna. - Było to banalnie proste. Generalnie były zadania, w których trzeba się było rozpisać naprawdę dużo, a w innych tylko trzeba było coś zaznaczyć - a za każde był jeden punkt. Czasami nie odwzorowywało to ilości włożonego w odpowiedź wysiłku i wiedzy - kwituje Alicja z I LO w Krakowie. U nas znajdziecie arkusz z zadaniami zarówno z formuły 2015 jak i 2023.

Matura z j. polskiego: Formuła 2015

Na maturze z języka polskiego w starej formule 2015, którą zdawali uczniowie m.in. 4-letnich techników, z lektur pojawiły się "Pan Tadeusz" i "Lalka". Jeden z tematów wypracowań brzmiał: "Wpływ niespodziewanych okoliczności na zachowanie człowieka".

- Był podany do tego fragment z "Pana Tadeusza" o polowaniu, ten, kiedy zaatakował niedźwiedź. Trzeba było odnieść się też do całości utworu i jeszcze do innego tekstu kultury - mówił nam krakowski maturzysta Rafał Buratowski, absolwent Technikum Mechanicznego nr 1, który myśli o studiach na AGH.

Jak relacjonowali nam maturzyści z technikum, na ich maturze było też m.in. pytanie o funkcje językowe, tekst o dialogu i tekst o rozumieniu obrazów.

- Dosyć trudne było pytanie za trzy punkty do lektury z gwiazdką. Odnosiło się do "Lalki", ale jeszcze pod spodem było jedno pytanie i trzeba było odnieść się do podanego fragmentu i jeszcze do całości utworu - dodaje Rafał Buratowski. Na napisanie egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym wykorzystał cały dostępny czas.

Matura z j. polskiego. Formuła 2023

Pierwszy rocznik absolwentów przywróconych 4-letnich liceów zdaje maturę na nowych zasadach, w formule 2023. Alicja Gawron z I LO im. B. Nowodworskego w Krakowie ocenia, że pytania na maturze z języka polskiego nie były szczególnie trudne. - W porównaniu z próbną maturą pytania w testach były bardziej ogólne - mówi krakowska maturzystka.

Jeśli chodzi o wypracowanie, Alicja wybrała pierwszy temat: "Człowiek - istota pełna sprzeczności".

- Różnica w tej naszej nowej maturze w stosunku do wcześniejszej jest taka, że nie ma podanej lektury, do której trzeba się odnieść. I to w pewnym sensie jest ułatwieniem, daje nam więcej mobilności, pola do popisu. A z drugiej strony może być utrudnieniem, skoro nie mamy z góry nadanego kierunku - tłumaczy absolwentka "Nowodworka". Alicja Gawron w swojej rozprawce dowodziła, że człowiek jest istotą pełną sprzeczności, sięgając po "Konrada Wallenroda", "Lalkę" oraz przywołując ostać Soni ze "Zbrodni i kary".

Natomiast wybierający drugi temat wypracowania mieli odpowiedzieć w swojej pracy na pytanie: co sprawia, że człowiek staje się bohaterem dla drugiego człowieka. Ten temat wybrała Marta Skowron, która planuje studiować psychologię. Lektury, do których się przy tym odniosła, to "Dżuma", "Zdążyć przed Panem Bogiem" i "Zbrodnia i kara".

Nowością na tej maturze z polskiego na nowych zasadach były dwa arkusze egzaminacyjne (jeden z testami, drugi z wypracowaniem) i wydłużony do czterech godzin czas na napisanie egzaminu. Maturzystki z I LO z którymi rozmawialiśmy, wyszły z egzaminu około pół godziny przed końcem.

Spośród zadań testowych absolwenci liceum zapamiętali np. to, w którym były podane definicje pozytywizmu i Młodej Polski, a do nich trzeba było dopasować odpowiedni cytat, fragment utworu.

- Było to banalnie proste. Generalnie były zadania, w których trzeba się było rozpisać naprawdę dużo, a w innych tylko trzeba było coś zaznaczyć - a za każde był jeden punkt. Czasami nie odwzorowywało to ilości włożonego w odpowiedź wysiłku i wiedzy - kwituje Alicja z I LO w Krakowie.

Matura z j. polskiego CKE - 240 minut

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym - od którego maturzyści zaczynają - na maturze w formule 2023 trwa aż 240 minut (czyli cztery godziny), podczas gdy w "starej" formule 2015 jest to tylko 170 minut. Na maturze według nowych zasad zdający dostaną dwa arkusze egzaminacyjne zamiast, jak dotychczas, jednego.

Pierwszy z arkuszy zawiera dwa testy: "Język polski w użyciu" (gdzie trzeba odpowiedzieć na pytania na podstawie podanych tekstów) oraz "Test historycznoliteracki". W drugim arkuszu trzeba napisać wypracowanie na temat wybrany spośród dwóch zaproponowanych.

Matura z polskiego 2023. Jak poradzili sobie uczniowie?

Matura 2023 polski. Trzy tematy wypracowań

Zgodnie z reformą przeprowadzoną w 2021 roku, egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym składać się będzie z 2 części. Łącznie zdobyć będzie można maksymalnie 70 punktów.

  • I część: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną
  • II część: wypracowanie .

W drugiej części egzaminu, maturzyści będą mieli możliwość wyboru pomiędzy trzema tematami. Do wyboru będą dwie rozprawki (jeden ze wskazaną lekturą ogwiazdkowaną, drugi - z tekstem spoza listy lektur) lub interpretacja tekstu poetyckiego.
Maturzyści do egzaminu z języka polskiego przystąpią w czwartek, 4 maja. Termin egzaminu ustnego ustalany jest przez poszczególne placówki pomiędzy 10 a 23 maja.

Matura 2023 terminy:

  • 4 maja: j. polski - podstawowy (godz. 9.00)
  • 5 maja: j. angielski - podstawowy (godz. 9.00) / j. francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski - podstawowy (godz. 14.00)
  • 8 maja: matematyka - podstawowy (godz. 9.00) / j. hiszpański - rozszerzony, dwujęzyczny (godz. 14.00)
  • 9 maja: j. angielski - rozszerzony, dwujęzyczny (godz. 9.00) / filozofia - rozszerzony (godz. 14.00)
  • 10 maja: wiedza o społeczeństwie - rozszerzony (godz. 9.00) / j. niemiecki - rozszerzony, dwujęzyczny (godz. 14.00)
  • 11 maja: biologia - rozszerzony (godz. 9.00) / j. rosyjski - rozszerzony, dwujęzyczny (godz. 14.00)
  • 12 maja: matematyka - rozszerzony (godz. 9.00) / j. francuski - rozszerzony, dwujęzyczny (godz. 14.00)
  • 15 maja: chemia - rozszerzony (godz. 9.00) / historia muzyki - rozszerzony (godz. 14.00)
  • 16 maja: geografia - rozszerzony (godz. 9.00) / języki mniejszości narodowych - podstawowy (godz. 14.00)
  • 17 maja: j. polski - rozszerzony (godz. 9.00) / języki mniejszości narodowych - rozszerzony (godz. 14.00)
  • 18 maja: historia - rozszerzony (godz. 9.00) / j. włoski - rozszerzony, dwujęzyczny (godz. 14.00)
  • 19 maja: fizyka - rozszerzony (godz. 9.00) / historia sztuki - rozszerzony (godz. 14.00)
  • 22 maja: informatyka - rozszerzony (godz. 9.00) / j. kaszubski, łemkowski, łaciński i kultura antyczna - rozszerzony (godz. 14.00)
  • 23 maja: matematyka (9.00), geografia (10.35), chemia (12.00), fizyka (13.45), biologia (15.20), historia (16.55) - w języku obcym dla absolwentów szkół szkolnych lub oddziałów dwujęzycznych - rozszerzony
  • 10 - 23 maja: część ustna egzaminu maturalnego (j. polski, j. mniejszości narodowych, j. obce nowożytne, j. łemkowski, j. kaszubski) - egzamin przeprowadzony w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto