18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Medalowe żniwo pływaków UKP Unia i SMS Oświęcim w MP juniorów 17- i 18-letnich w Krakowie

Jerzy Zaborski
Oświęcimskie sztafety dziewcząt toczyły między sobą bratobójcze boje....
Oświęcimskie sztafety dziewcząt toczyły między sobą bratobójcze boje.... Fot. Zbiory klubu
Oświęcimscy pływacy z 22 medalami wrócili z mistrzostw Polski juniorów 17- i 18-letnich, rozegranych w Krakowie, a Unia wygrała klasyfikację medalową. Podopieczni Marka Dorywalskiego, Przemysława Ptaszyńskiego i Piotra Woźnickiego zdobyli 7 złotych, 11 srebrnych i 4 brązowe krążki. Zdobyli też trzy indywidualne wyróżnienia. Wojciech Wojdak, wychowanek BOSiR Brzesko, był najlepszym kraulistą w Małopolsce.

Oczywiście najsilniejszą bronią oświęcimian były kobiece sztafety. Unia do każdej wystawiła po dwie drużyny. – Sytuacja była taka, że w sztafetach nasze dziewczęta toczyły bratobójcze boje, deklasując konkurencję – cieszy się Marek Dorywalski, prezes UKP Unia Oświęcim i zarazem koordynator w SMS. – Staraliśmy się różnie zestawiać skład sztafet, żeby były one wyrównane, a każda z zawodniczek miała szansę na medal. Zawsze potarzam, że sztafety dowodzą o sile grupy.
W sztafetach na 4x200 m dowolnym, 4x100 dowolnym i 4x100 zmiennym zdobyły sześć medali, czyli trzy złote i tyle samo srebrnych. Oświęcimianki pływały w składzie: Kamila Kunka, Katarzyna Górniak, Paulina Lewandowska, Joanna Szczepanik, Joanna Janiczek, Natalia Kącka, Małgorzata Frenke, Alicja Ulatowska, Roksana Człowiek.
Z kolei męska sztafeta 4x100 zmiennym zajęła 4. miejsce, choć niewielu na nią stawiało (Filip Krogulski, Dawid Fremel, Marcin Malczyk, Bartosz Konieczny).
Indywidualnie najlepiej w Unii wypadła delfinistka Joanna Szczepanik, zostając najlepszą zawodniczką mistrzostw Polski tego stylu, zdobywając trzy złote medale, na 50 m (27.61 s), 100 m (1.00.70 s) i 200 m (2.13.20).
Z kolei Mateusz Żymańczyk zdobył „brąz” na 50 m delfinem.
Oświęcimianie mieli najlepszych zawodników w Małopolsce, w stylu dowolnym. Najlepszą kraulistką została Kamila Kunka, zdobywczyni srebrnego medalu na 800 m (8.57.58).
Z kolei wśród chłopców prymat w Małopolsce wywalczył Wojciech Wojdak (SMS Oświęcim, wychowanek BOSiR Brzesko), zdobywca srebrnych medali na 200 m (1.49.32), 400 m (3.47.68), a uzyskany czas był rekordem Polski 17-latków oraz brązowego medalu na 100 m, z czasem 50.43 s. – Był po chorobie, więc o ile szybkość zachował, co było widać na krótkich dystansach, to zabrakło mu wytrzymałości. Na swoich ulubionych, długich dystansach, tym razem nie poszalał. Walkę o brązowy medal na 1500 m przegrał z klubowym kolegą Marcinem Łowickim, który uzyskał czas 15.21.05 – tłumaczy Marek Dorywalski.
Z kraulistów powody do zadowolenia miał jeszcze Kacper Łopaciński, zdobywając srebrne medale na 50 m (22.62) i 100 m (50.29 s). Filip Krogulski zdobył trzy srebrne medale, na 100 i 200 m stylem grzbietowym oraz na 100 m stylem zmiennym. – _Mieliśmy sporo miejsc poza podium. Były to dla nas udane mistrzostwa. Kiedy na odprawie podsumowującej każdy dzień prosiliśmy o powstanie tych, którzy ustanowili życiowe rekordy, w sali był „las” ludzi _– cieszy się Marek Dorywalski, dziękując władzom Oświęcimia za wsparcie finansowe wyjazdu na mistrzostwa.