Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Brzeska odetchną z ulgą. Miasto wybuduje kilometr nowej drogi, planowanej od 24 lat. Przejmie ona uciążliwy transport

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Nowa droga, planowana od 1998 roku, połączy drogę krajową nr 94 w z ulicą Staropolską w Jadownikach
Nowa droga, planowana od 1998 roku, połączy drogę krajową nr 94 w z ulicą Staropolską w Jadownikach Google Maps
Władze Brzeska rozpoczynają przygotowanie do budowy nowej drogi, planowanej od 1998 roku, gdy burmistrzem Brzeska był Bogusław Tolasz. Połączy ona drogę krajową nr 94 z terenami przemysłowymi, na których znajduje się ciepłownia i zakład firmy Canpack. Obecnie cały transport odbywa się drogami miejskimi, przy których stoją domy oraz bloki mieszkalne. Kilometr nowej drogi oraz dodatkowy most nad Uszwicą pozwoli też uruchomić nowe tereny przemysłowe w tym rejonie. Inwestycja może pochłonąć nawet 20 milionów złotych.

FLESZ - Przyjęcia do szkół i przedszkoli dzieci z Ukrainy

od 16 lat

Obecnie cały transport do takich zakładów, jak Canpack i MPEC w Brzesku odbywa się z drogi krajowej nr 94 ulicą Solskiego oraz Starowiejską. Ruch ciężkich samochodów wiąże się z hałasem, zapachem spalin oraz drganiami.

- Transport węgla do ciepłowni oraz przewóz zbieranych selektywnie odpadów jest uciążliwy dla mieszkańców, wpływają skargi do gminy i wspomnianych miejskich spółek - przyznaje Grzegorz Brach, zastępca burmistrza Brzeska.

Rozwiązaniem problemu ma być budowa nowej drogi, którą zaplanowano już ponad dwie dekady temu. Pierwotnie miała ona pomóc w dotarciu do nowej siedziby Browaru Okocim, jaka miała powstać w tamtym rejonie. Plany nie doszły do skutku, ale pomysł, zawarty w uchwale rady miejskiej z czerwca 1998 roku, nadal jest aktualny i wkrótce powinien doczekać się realizacji. W planie zagospodarowania przestrzennego droga jest zaznaczona, a - co więcej - miasto wykupiło tereny pod jej budowę. Ostatni zakup uskuteczniono w 2018 roku. W sumie pochłonęło to już 1,3 mln zł.

- Obok wytyczonej przed laty drogi znajdują się miejskie spółki: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Brzeskie Zakłady Komunalne. Planowana jest również budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - wylicza Grzegorz Brach.

Droga ma się rozpoczynać nieopodal stacji paliw przy granicy Brzeska i Jadownik i kończyć w miejscu, gdzie ulica Starowiejska w Brzesku przechodzi w ulicę Staropolską w Jadownikach. - Dobry dojazd do strefy przemysłowej na pewno stanie się zachętą dla przedsiębiorców zainteresowanych inwestowaniem w te tereny - uważa zastępca burmistrza Brzeska.

Pierwszym krokiem w stronę budowy nowej drogi jest wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego tej inwestycji. Miasto właśnie podpisało umowę z firmą, której zlecono opracowanie, mające obejmować również komplet zezwoleń i opinii potrzebnych do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i budowę. Dokument ma być gotowy na początku 2023 roku.

Ponieważ budowa nowej drogi może pochłonąć nawet 20 mln zł, samorząd chce uzyskać na ten cel dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu lub innych dostępnych programów.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto