Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Produkowane pod Bochnią urządzenie niszczy koronawirusa SARS-CoV-2. Potwierdzili to naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Urządzenie "Sterylis" sprawdziło się na oddziale covidowym m.in. w szpitalu w Bochni
Urządzenie "Sterylis" sprawdziło się na oddziale covidowym m.in. w szpitalu w Bochni archiwum producenta
Badania naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego potwierdziły, że produkowane w zakładzie w Nowym Wiśniczu urządzenia o nazwie „Sterylis” niszczą koronawirusa SARS-CoV-2.Przeprowadzono na oddziałach covidowych szpitali w Bochni i Krakowie.

FLESZ - Brytyjski wariant koronawirusa dotarł do Polski

W szpitalu w Bochni "Sterylis" niszczy koronawirusa od jesieni

Szpital Powiatowy w Bochni wyposażył pod koniec października ub. roku utworzony tam oddział covidowy w kilkanaście "Sterylisów", które ustawiono m.in. na korytarzach, w salach pacjentów i izolatkach. Urządzenia stale filtrują i dezynfekują powietrze za pomocą dwóch filtrów.

- Są bardzo przydatne w pracy szpitala. Przede wszystkim cały czas borykamy się z różnymi zakażeniami, które się pojawiają w związku z leczeniem pacjentów – mówi Jarosław Kyca - dyrektor szpitala im. bł. Marty Wieckiej w Bochni. Jak dodaje, przydają się zwłaszcza teraz, ale mogą być wykorzystywane nie tylko w czasie pandemii.

Jak przeprowadzono badania?

Badania skuteczności dezynfekcji powietrza z wykorzystaniem urządzenia "Sterylis" przeprowadzono niezależnie w szpitalu w Bochni oraz w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie. Szczegółowej analizie poddano zarówno próbki powietrza z oddziałów, na których przebywają chorzy, jak również pobrano je z mebli, łóżek szpitalnych, a nawet z maseczek pacjentów, a także z filtrów urządzeń. To pierwsze tego typu badania na świecie.

Uzyskane wyniki potwierdziły, że "Sterylis" skutecznie niszczy w powietrzu patogen koronawirusa. Urządzenie wykorzystuje w tym celu m.in. promienniki UV-C i tzw. pułapki świetlne o zmierzonym laboratoryjnie bezpieczeństwie. Pozwala to prowadzić ciągłą (24 godziny na dobę), bezpieczną dezynfekcję i redukcję koronawirusa w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie.

– Wirus jest eliminowany przez urządzenie z powietrza – mówi dr hab. Anna Różańska z Zakładu Kontroli Zakażeń i Mykologii, Wydziału Lekarskiego Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak wyjaśnia, potwierdzono jego obecność na stronie twarzowej maseczki chirurgicznej pacjentów. Był także obecny na filtrze wlotowym, wstępnym, którym powietrze obecne w pomieszczeniu jest wprowadzane do urządzenia "Sterylis". - Po przejściu powietrza przez urządzenie, po naświetleniu promieniowaniem UV-C, na filtrze wylotowym wynik oznaczenia był ujemny – dodaje.

Urządzenie sprawdza się nie tylko w szpitalu, ale też w... galerii handlowej i urzędach

W bocheńskim szpitalu chwalą urządzenia przede wszystkim za jego skuteczność i funkcjonalność.

– W tych miejscach, gdzie one działają, nie ma transmisji poziomej, czyli nie ma przypadków infekcji pomiędzy chorymi. Druga istotna rzecz to łatwość obsługi. Praktycznie rzecz biorąc włączamy je do prądu i działają. Nie zużywamy środków do fumigacji, co znacząco ogranicza koszty, bo w świetle ostatnich badań takie środki nie są już wymagane. W momencie kiedy mamy dezynfekcję powietrza i sterylizację powierzchni wystarcza nam to do normalnego funkcjonowania – przekonuje Jarosław Gucwa, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Bochni

.

Wyprodukowane przez firmę Miloo-Electronics z Nowego Wiśnicza „Sterylisy” pracują nie tylko w szpitalach. Kilkanaście urządzeń tego typu oczyszcza powietrze również w Galerii Bocheńskiej. Osiem sztuk zakupiła gmina Gręboszów. Chronią osoby przebywające w miejscowym urzędzie gminy, przedszkolu, szkole podstawowej, ośrodku zdrowia oraz Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Produkowane pod Bochnią urządzenie niszczy koronawirusa SARS-CoV-2. Potwierdzili to naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego - Tarnów Nasze Miasto

Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto