Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rząd przedstawił procedurę szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Znamy szczegóły

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Trwa przygotowanie do narodowego programu szczepień
Trwa przygotowanie do narodowego programu szczepień Zeljko Lukunic/PIXSELL/Press Association/East News
Polska złożyła zamówienia na 45 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Będą one darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. Podczas piątkowej konferencji prasowej ogłoszono, jak będzie wyglądała procedura szczepień. Od dzisiaj (piątek, 4.12) mogą się zgłaszać podmioty lecznicze, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień. - 15 grudnia pojawią się informacje o wszystkich zgłoszonych punktach, w których będzie można się zaszczepić. Szacujemy, że w skali Polski może to być ok. 8 tys. punktów, w dużych aglomeracjach - mówił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. - Proszę nie liczyć, że ta szczepionka będzie dzisiaj lub jutro. Trwa proces rejestracji i oceny badań klinicznych. Będzie prawdopodobnie na początku stycznia - dodawał z kolei prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. walki z epidemią SARS-CoV-2.

FLESZ - Maseczki w miejscu pracy? To pracodawca decyduje

Od dzisiaj (piątek, 4.12) mogą się zgłaszać podmioty lecznicze, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 - przekazał szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Rozpoczął się nabór w internecie. Tam znajdują się wszystkie szczegóły, jakie warunki muszą spełniać podmioty lecznicze, by wziąć udział w programie. Etap pierwszy naboru potrwa do 11 grudnia.

- 15 grudnia pojawią się informacje o wszystkich zgłoszonych punktach, w których będzie można się zaszczepić. Szacujemy, że w skali Polski może to być ok. 8 tys. punktów, w dużych aglomeracjach - mówi Dworczyk. - Chcemy, by program nie zakłócił normalnego funkcjonowania przychodni - precyzował. Dodatkowe punkty będą w szpitalach rezerwowych.

W każdej gminie będzie funkcjonował co najmniej jeden punkt do szczepień. - Dla osób m.in. niepełnosprawnych, które nie mogą dotrzeć samodzielnie do stacjonarnego punktu - mówił dalej Dworczyk. - Każdy lekarz będzie mógł przeprowadzić kwalifikację do szczepienia, który ma prawo wykonywania zawodu - precyzował.

- Chcemy, aby zespołów zgłosiło się jak najwięcej. Chcemy, aby szpitale, POZ-y, podmioty prywatne, zgłaszały swoje zespoły. Nie ma żadnego wymogu, żeby podmiot miał kontrakt z NFZ. Wystarczy, że zespół będzie spełniał podstawowe kryteria - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. - Będziemy bardzo zwracali uwagę na bezpieczeństwo pacjentów - dodał.

Będzie trzeba dezynfekować całą infrastrukturę, przeznaczoną do szczepienia. Każdy szpital powinien mieć koordynatora szczepień, który weźmie na siebie obowiązki sprawozdawcze, aby wiadomo było, jak przebiega program szczepień, ile osób już się zaszczepiło.

- Proszę nie liczyć, że ta szczepionka będzie dzisiaj lub jutro. Trwa proces rejestracji i oceny badań klinicznych. Będzie prawdopodobnie na początku stycznia. Nie będzie wprowadzona, dopóki nie będziemy mieć pewności, że spełnia wszystkie kryteria bezpieczeństwa i skuteczności - mówił z kolei prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. walki z epidemią SARS-CoV-2.

Efekt szczepień ma być widoczny mniej więcej po sześciu tygodniach. Prof. Horban przypomniał, że konieczne będzie przyjęcie dwóch dawek. Stwierdził, że szczepionka nie zmienia genomu, jak niektórzy twierdzą. Mogą wystąpić miejscowe odczyny, jak np. w przypadku szczepień przeciwko grypie.

- Na początku chcemy ochronić grupy, które są najbardziej narażone na śmierć. Szczepionka będzie działać, jeśli zostanie zaszczepiona większa część społeczeństwa - dodawał prof. Horban. - Szczepienie ludzi młodych będzie robione w drugiej kolejności - mówił.

W jaki sposób będzie wyglądała kwalifikacja do szczepienia? - Jeżeli są wskazania do szczepień, to w zasadzie nie ma przeciwwskazań. Poza wysoką gorączką - mówił prof. Horban. - Szczepimy każdego, niezależnie od poziomu przeciwciał, przebytego zakażenia, by był bardziej odporny na ponowne zakażenie - precyzował.

"Akcja szczepień przeciw koronawirusowi rozpocznie się w drugiej połowie stycznia"

- Trwa przygotowanie do narodowego programu szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Zakładamy, że w każdej gminie w Polsce powstanie punkt, w którym można się zaszczepić przeciw koronawirusowi, liczymy, że powstanie ok. 8 tys. takich punktów - mówił w porannej rozmowie w RMF FM Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Michał Dworczyk zaznaczył, że szczepienia przeciw koronawirusowi będą bezpłatne i nieobowiązkowe.

- 15 grudnia rozpoczniemy kampanię informacyjną, ruszy specjalna infolinia i strona internetowa, na której będzie można znaleźć wszystkie informacje zarówno na temat szczepionki jak i procedury szczepień - zaznaczył Michał Dworczyk. - Na przełomie grudnia i stycznia szczepionki powinny uzyskać certyfikaty europejskie. Akcja szczepień rozpocznie się w drugiej połowie stycznia, kiedy szczepionki zostaną przekazane do poszczególnych krajów unijnych. Cała logistyka, transport, będzie prowadzona równolegle do wszystkich krajów, które są w tym unijnym mechanizmie pozyskiwania szczepionki - dodał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rząd przedstawił procedurę szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Znamy szczegóły - Gazeta Krakowska

Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto