Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Archeologiczna zagadka wstrzymała remont placu Kazimierza

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Teren pod prace  archeologiczne został już wyrównany. W najbliższych dniach specjaliści przeprowadzą tu swoje badania
Teren pod prace archeologiczne został już wyrównany. W najbliższych dniach specjaliści przeprowadzą tu swoje badania Robert Gąsiorek
Rozpoczęty kilka tygodni temu remont pl. Kazimierza Wielkiego w Tarnowie został właśnie wstrzymany. Podczas prac ziemnych robotnicy natknęli się na na pozostałości obiektów mogących pochodzić z epoki średniowiecza. Znalezisko opóźni roboty, bo tereny te muszą teraz zostać dokładnie zbadane przez archeologów.

Przechodnie od kilku dni z niepokojem spoglądają na remont placu Kazimierza. Z terenu budowy zniknęli robotnicy oraz ciężki sprzęt budowlany.

Wykonująca roboty firma Anko żadnej przerwy w pracy w tym terminie nie planowała. Jest ona natomiast efektem odkrycia dokonanego przez ekipę pracującą na Starówce. Po rozebraniu nawierzchni z kostki brukowej i wybraniu podbudowy, zauważono niezwykłe obiekty. Na miejsce wezwano konserwatora zabytków, który po oględzinach postanowił wstrzymać prace budowlane.

- Odkryto prawdopodobnie średniowieczne piwnice - wyjaśnia Andrzej Cetera, kierownik tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

Jak wyjaśniają badacze, plac kilkaset lat temu pełnił rolę targowiska. Znajdowały się tam kramy, na których handlowano różnymi produktami. - Każdy kupiec miał piwniczkę, w której na noc chował towary, żeby nikt ich nie ukradł. Targowiska w nocy pilnował stróż miejski. Piwniczki to były doły, wybrane w ziemi, wzmocnione deskami po bokach i przykryte nimi również z góry. W ciągu dnia sprzedawca po tych deskach chodził - tłumaczy Eligiusz Dworaczyński, archeolog nadzorujący prace badawcze na placu Kazimierza.

W miniony piątek i sobotę archeolodzy, przy wsparciu pracowników firmy Anko, wyrównali teren i przygotowali go pod rozpoczęcie prac badawczych. - W najbliższych dniach będziemy go przeszukiwać. Obiekty zostały odkryte głównie po południowej stronie pomnika Adama Mickiewicza - podkreśla Dworaczyński.

Piwniczki miały około półtora metra głębokości. Obecnie są przysypane gruzem. Archeolodzy mają nadzieję, że w ich wnętrzach odkryją cenne przedmioty.

- Mogą to być naczynia czy elementy ceramiki. Plac Kazimierza znajduje się blisko kościoła, więc na targowisku mogły być też kramy, w których sprzedawano dewocjonalia. Może znajdziemy na przykład jakiś łańcuszek? - zaznacza Eligiusz Dworaczyński.

Badania archeologiczne niemal na pewno zwiastują opóźnienie terminu remontu pl. Kazimierza. Na razie nie wiadomo, kiedy robotnicy będą mogli wrócić do pracy. - Od tego nie da się uciec. Pod względem archeologicznym to odkrycie jest bardzo ważne - uspokaja jednak Dworaczyński.

Konserwator zabytków wprawdzie zezwolił na wykonywanie prac na placu w miejscach, gdzie nie ma pozostałości piwniczek, ale wykonawca ze względów bezpieczeństwa chciałby mieć do dyspozycji cały plac.

Wczoraj nie było wiadomo, ile czasu potrzebują archeolodzy. Szacowano wstępnie, że badania mogą potrwać w tym miejscu przynajmniej tydzień.

Remont placu Kazimierza rozpoczął się na początku września. Z terenu o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych usunięto już starą nawierzchnię. Po zakończeniu badań archeologicznych zastąpi ją kostka granitowa na jezdni. Chodniki również wyłożone zostaną nowym kamieniem. Przy placu pojawi się także nowe oświetlenie oraz kosze na śmieci.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tarnów. Archeologiczna zagadka wstrzymała remont placu Kazimierza - Gazeta Krakowska

Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto