Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Ekrany akustyczne śmiertelnie groźne dla ptaków. Giną masowo

Robert Gąsiorek
Krzysztof Giemza uważa, że miasto już dawno powinno rozwiązać problem ekranów. - Ptaki w pełnym pędzie dolatują do przezroczystych przeszkód, a to oznacza dla nich tylko śmierć - przekonuje
Krzysztof Giemza uważa, że miasto już dawno powinno rozwiązać problem ekranów. - Ptaki w pełnym pędzie dolatują do przezroczystych przeszkód, a to oznacza dla nich tylko śmierć - przekonuje Robert Gąsiorek
Mieszkańcy znajdują martwe ptaki na chodniku przy al. Jana Pawła II. To wcale nie efekt pomoru, tylko śmierci od uderzeń w przezroczyste bariery.

- Kiedyś, spacerując w pobliżu, widziałem na własne oczy, jak kilka szpaków odleciało z pobliskich drzew w stronę al. Jana Pawła II. Dwa z nich z pełną prędkością uderzyły w ekrany. Od razu spadły martwe na ziemię. Strasznie mi ich szkoda - mówi niepocieszony Franciszek Zuber z os. Zielonego.

Ptaki uderzyły w plastikowe ekrany akustyczne, które oddzielają dwupasmówkę od osiedla Zielonego. Przezroczysta część tych barier okazuje się dla skrzydlatych zupełnie niedostrzegalną przeszkodą.

Kilka dni temu strażnicy miejscy zauważyli w tym miejscu kilkanaście padłych ptaków.- Nasz patrol rowerowy odkrył przy ekranach jedenaście szpaków oraz dwa gawrony. To, niestety, już nie pierwszy taki przypadek - przyznaje Krzysztof Tomasik, komendant straży miejskiej w Tarnowie.

Sytuacją zaniepokojony jest Krzysztof Giemza, prezes fundacji ekologicznej „Zmieńmy świat”. Także u niego mieszkańcy zgłaszali niepokojące zjawisko. - Przy autostradach problem został załatwiony i nie dochodzi do takich sytuacji. U nas, niestety, dalej ptaki giną, bo miasto nic w tej sprawie nie robi - podkreśla.

Z naszych ustaleń wynika, że straż miejska już we wrześniu ubiegłego roku skierowała oficjalne pismo do magistratu z sugestią, aby na ekranach nakleić przynajmniej wizerunki drapieżnych ptaków. W nadziei, że taki widok odstraszy mniejsze ptactwo.

Bez efektu - ekrany pozostały nietknięte, a szpaki wciąż giną od uderzeń w śmiercionośne dla nich bariery.

- Poleciłem rozwiązanie problemu i poszukanie metody, którą moglibyśmy zastosować - mówi Krzysztof Kluza, dyrektor z Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

Ornitolodzy wskazują na jeden skuteczny sposób ochrony ptaków. - Przezroczyste ekrany powinny posiadać wtopione poziomo paski, odpowiadające temu, w jaki sposób ptaki postrzegają otoczenie - przekonuje dr Kazimierz Walasz z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Nie jest to jednak najtańsza metoda.

Tymczasem dla urzędników barierą są pieniądze. - Cały czas szukamy środków na ten cel - zapewnia Kluza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto