Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów już zbroi Wojska Obrony Terytorialnej

Robert Gąsiorek
W karabiny maszynowe produkowane w Tarnowie wyposażone zostaną nowo powstające oddziały Wojsk Obrony Terytorialnej
W karabiny maszynowe produkowane w Tarnowie wyposażone zostaną nowo powstające oddziały Wojsk Obrony Terytorialnej archiwum ZMT
Zakłady Mechaniczne wyprodukują niemal 2,5 tysiąca karabinów maszynowych dla Wojsk Obrony Terytorialnej, wartych 167 mln zł.

Tarnowskie Zakłady Mechaniczne podpisały jeden z największych kontraktów w ostatnich latach. Zamówienie dotyczy wyprodukowania w trzy lata aż 2494 sztuk uniwersalnych karabinów maszynowych UKM-2000P. Broń trafi do nowo utworzonej formacji - Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Podpisaliśmy umowę opiewającą na kwotę ponad 167 milionów złotych - cieszy się Henryk Łabędź, prezes Zakładów Mechanicznych w Tarnowie.

Regularna armia ma już na wyposażeniu blisko 400 karabinów rodem z Tarnowa, które zakupiono w 2015 roku. Zastępują one broń strzelającą amunicją, która nie jest obecnie stosowana w wojskach NATO.

„Wybór właśnie UKM-2000P był jedynym racjonalnym krokiem, gdyż pozyskanie innych niż wprowadzone na wyposażenie Sił Zbrojnych RP karabinów spowodowałoby duże trudności techniczne w użytkowaniu i utrzymaniu” - czytamy w uzasadnieniu Ministerstwa Obrony Narodowej do zakupu broni z „Mechanicznych”.

Zakłady są jedynym producentem tego typu karabinu o kalibrze 7,62 mm. - Można powiedzieć, że staliśmy się już światowym potentatem w tworzeniu broni o tym kalibrze - przekonuje Henryk Łabędź.

Podpisany ostatnio kontrakt może być początkiem dobrych wiadomości dla tarnowskiej spółki. Właśnie trwają negocjacje z MON w sprawie zakupu 600 moździerzy typu LM 60D Pluton, kalibru 60 mm. Broń również miałaby trafić do Wojsk Obrony Terytorialnej. - Ważne, że modernizujemy polską armię w polskich zakładach zbrojeniowych, bo od wielu lat wysyłaliśmy świetne wyroby za granicę, a nie mogła korzystać z nich nasza armia - zaznacza Łabędź. Jak podkreśla, spółka negocjuje także poważny kontrakt eksportowy. - Rozmowy są zaawansowane i może to być dla wszystkich zaskoczenie - dodaje tajemniczo.

W ślad za nowymi kontraktami idzie większe zatrudnienie w firmie. Obecnie spółka poszukuje około stu pracowników do działu produkcji. Zakłady Mechaniczne planują także nowe inwestycje. - Chcemy wyremontować dwie hale o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych, które poprzedni zarząd chciał sprzedać - przekonuje Łabędź.

WIDEO: Rozlicz PIT przez bank

Źródło: AIP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto