Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Łysej Górze będą kształcić kadetów

Małgorzata Więcek-Cebula
Kilka dni temu przedstawiciele elitarnej szkoły w mazowieckich Lipinach przyjechali do Łysej Góry
Kilka dni temu przedstawiciele elitarnej szkoły w mazowieckich Lipinach przyjechali do Łysej Góry Małgorzata Więcek-Cebula
Dzień rozpoczynają apelem o godzinie szóstej. Później jest msza św., śniadanie i zajęcia szkolne. Jest też jazda konna, pływanie, nauka ratownictwa medycznego i ćwiczeń obronnych. W Łysej Górze (powiat brzeski) we wrześniu 2012 roku zostanie otwarte drugie w Polsce Liceum Akademickie Korpusu Kadetów. W trzech oddziałach będzie się uczyć w sumie 45 młodych ludzi. Elitarna szkoła ma nawiązywać do przedwojennych tradycji szkół kadeckich.

Zobacz także: Brzesko: 26-latek został oskarżony o pedofilię

Założyciele szkoły oraz uczniowie przez tydzień gościli w Brzesku. Zajmowali się załatwianiem formalności związanych z otwarciem placówki. - Obejrzeli dokładnie budynek szkoły (w którym mieściło się między innymi technikum ceramiczne). Udostępnimy im ten obiekt, który - jak się okazało - wymaga tylko lekkiego odświeżenia - przekonuje Andrzej Potępa, starosta powiatu brzeskiego.

Liceum będzie szkołą wojskową z prawdziwego zdarzenia. Uczniowie, jak w prawdziwym wojsku, będą mieszkać w koszarach i chodzić w mundurach. W szkole kadetów duży nacisk położony zostanie na przedmioty ścisłe. Młodzi ludzie będą uczyć się trzech języków obcych. Prowadzone będą zajęcia ściśle związane nie tylko z wojskowym drylem, ale także te dotyczące tradycji, ceremoniału oraz dyplomacji. Wszystkie lekcje będą wykładać specjaliści w swoich dziedzinach.

Mimo rygoru, do szkoły wcale nie będzie się prosto dostać. Potencjalni uczniowie, którzy marzą o karierze w mundurze, muszą przejść specjalistyczne testy psychologiczne i sprawnościowe. O przyjęciu decydują też badania lekarskie oraz wyniki uzyskane w trakcie nauki w gimnazjum.

Liceum Akademickie Korpusu Kadetów przygotowuje uczniów do kontynuowania nauki w szkołach oficerskich, a także w wyższych szkołach technicznych. Takie liceum działa już w Lipinach, docelowo w całej Polsce będą cztery takie szkoły, w tym jedna w Łysej Górze Szkołę będzie prowadzić Fundacja św. Marcina "Patria et Misericordia", której założycielem jest ks. płk Marek Wesołowski. - Czasy, w jakich żyjemy, tworzą potrzebę takich szkół. Jest profesjonalizacja wojska, powinniśmy kuć kadry, bo kto nim pokieruje w przyszłości? To również zapewnienie gruntownego i szerokiego wykształcenia młodym ludziom - mówi duchowny.

Liceum Akademickie Korpusu Kadetów w Łysej Górze będzie nosiło imię ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Jesteś atrakcyjna? Masz w sobie to „coś”?**Zostań Miss Lata Małopolski 2011!**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa! Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto