MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

20 lat w Unii Europejskiej. Dzięki programowi Erasmus kwitnie wymiana młodzieży, wyjechało kilkaset tysięcy osób

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Studenci goszczący w ramach wymiany Erasmus w jarosławskiej PANS często uczestniczą w akcjach charytatywnych. Nz. przekazanie zbiórki karmy dla bezdomnych zwierząt dla schroniska w Orzechowcach koło Przemyśla.
Studenci goszczący w ramach wymiany Erasmus w jarosławskiej PANS często uczestniczą w akcjach charytatywnych. Nz. przekazanie zbiórki karmy dla bezdomnych zwierząt dla schroniska w Orzechowcach koło Przemyśla. PANS w Jarosławiu
W ciągu 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej 266 tys. polskich studentów wyjechało za granicę w ramach wymiany edukacyjnej realizowanej dzięki programowi Erasmus. Najczęściej wybierali Hiszpanię, Niemcy i Włochy.

Erasmus to bardzo dobry program dla młodych ludzi. Chodzi nie tylko o wymianę edukacyjną czy naukową, ale również wzajemne poznanie się. Takie znajomości i przyjaźnie pomagają w późniejszym życiu zawodowym.

Od 1 maja 2004 roku, w ramach programu Erasmus 43 161 polskich studentów wyjechało do Hiszpanii, do Niemiec 39 553 a do Włoch 27 471. Wymiana studencka Erasmusa to także przyjazdy zagranicznych studentów do Polski.

- Przez 20 lat do Polski przyjechało ponad 208 tys. studentów z zagranicy w ramach programu Erasmus. Polskę najchętniej wybierali Hiszpanie - 48 913 Turcy - 47 853 i Francuzi - 20 139 - podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Bardzo nas cieszy, że 208 tys. studentów odwiedziło Polskę w ramach programu Erasmus. Umiędzynarodowienie polskiej nauki to jeden ze strategicznych celów ministerstwa” – mówi minister nauki Dariusz Wieczorek.

Nazwa inicjatywy Erasmus nawiązuje do imienia holenderskiego filozofa i teologa, humanisty, Erazma z Rotterdamu (1466-1536). Erazm, jak wielu wybitnych ludzi renesansu, kształcił się w wielu ośrodkach akademickich w różnych krajach Europy, a jego poglądy na edukację przesycone były głębokim humanizmem.

Program Erasmus powstał w 1987 roku jako zakrojony na szeroką skalę europejski program wymiany studentów. Polscy studenci otrzymali do niego dostęp w 1998 roku (ówcześnie Erasmus był częścią Programu Sokrates). Pomimo, że jego zasięg i cele poszerzały się w kolejnych latach, główna idea pozostaje ta sama: rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami.

W latach 1995-2006 Erasmus dla szkolnictwa wyższego wchodził w skład wspólnotowego programu Sokrates, w latach 2007-2013 był częścią programu „Uczenie się przez całe życie”, a od roku 2014 jest częścią programu Erasmus+, programu Unii Europejskiej w dziedzinie kształcenia, szkoleń, młodzieży i sportu. Erasmus+ wspiera uczniów, studentów, nauczycieli i wykładowców oraz osoby dorosłe, a także wolontariuszy w realizowaniu międzynarodowych projektów służących zwiększaniu kompetencji.

Z programu Erasmusm już od wielu lat z powodzeniem, w jednym z największych zakresów na Podkarpaciu, korzysta Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Jarosławiu. Uczelnia podpisała wiele umów z zagranicznymi szkołami wyższymi, dzięki czemu możliwa jest edukacyjna wymiana studentów z różnych państw.

- W semestrze zimowym roku akademickiego 2023/2024 Państwowy Uniwersytet Nauk Stosowanych (PANS) w Jarosławiu gościł studentów uczelni partnerskich w Hiszpanii i Turcji. Przygotowano listę przedmiotów z języka angielskiego dla zagranicznych studentów, którzy przybyli na studia do PANS. Za kompleksową organizację pobytu odpowiedzialna była kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej i Koordynator Instytucjonalny programu Erasmus+ w PANS w Jarosławiu Magdalena Bojarska - informuje Dział Współpracy Międzynarodowej PANS w Jarosławiu.

Młodzież z Uniwersytetu w Granadzie w Hiszpanii i Uniwersytetu Sakarya, a także z Uniwersytetu w Samsun, Uniwersytetu Karamano ğlu Mehmetbey, Uniwersytetu w Stambule Esenyurt, Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Sakaryi, Kastamonu i Uniwersytetu Munzur w Turcji studiowała w ramach programu Unii Europejskiej ERASMUS+.

Studenci jarosławskiej PANS również wyjeżdżają za granicę na studia i praktykę studencką ze względu na program Erasmus+.

Jak podaje PANS w Jarosławiu, studenci tej uczelni studiują na Politechnika University of Bari we Włoszech, Universidad Politécnica de Cartagena w Hiszpanii, Limassol College - T.L.C na Cyprze, Szkole Edukacji Politechniki Porto w Portugalii, a także Instytucie Technologii i Biznesu w Czeskich Budějovicach w Czechach i na Uniwersytecie Lublanie w Słowenii.

- Grupa naszych studentów wyjechała za granicę na studia w II semestrze. Pojechali do takich krajów jak: Portugalia, Słowenia, Czechy i Hiszpania. Uczestnikami programu są studenci kierunku Zarządzanie, Logistyka i Spedycja, Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna, a także Automatyka i Elektronika Praktyczna - wyjaśnia Magdalena Bojarska, która odpowiada za realizację mobilności studenckiej.

- Erasmus+ to program Unii Europejskiej, który zmienia życia i otwiera umysły - twierdzą w jarosławskiej PANS.

Wymiana Erasmus realizowana jest również w szkołach średnich. Przykładem jest II Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu. Niedawno gościła tutaj grupa młodzieży z El Ejido w Hiszpanii.

- Goście zostali serdecznie przyjęci przez uczniów naszej szkoły, którzy otworzyli dla nich drzwi swoich domów. Pierwszego dnia odbyło się oficjalne powitanie, a następnie prezentacja naszego kraju, regionu i szkoły. Młodzież miała również okazję poznać naszą szkołę poprzez specjalnie przygotowaną grę terenową. Następnie udaliśmy się razem na zwiedzanie starego miasta, Zamku Kazimierzowskiego oraz podziwianie panoramy Przemyśla z Kopca Tatarskiego. W kolejnych dniach uczniowie brali udział w interesujących warsztatach informatycznych "Make IT, code IT", podczas których mieli okazję zapoznać się z funkcjami i możliwościami robotów Tobbie. W pracowni Ceramiczny Lis, ze świadomością o ochronie naszej planety, nadaliśmy koszulkom drugie życie. Nasi hiszpańscy goście uczestniczyli w lekcjach języka niemieckiego i angielskiego, a także w kulturowym QR quizie oraz grze edukacyjnej, która miała na celu uświadomienie młodzieży zagrożeń i problemów wynikających z marnowania zasobów Ziemi - informuje II LO w Przemyślu.

- Młodzież naszej szkoły, wcielając się w rolę anglojęzycznych przewodników, promowała naszą historię i dziedzictwo kulturowe. Odwiedziliśmy Przemyskie Muzeum Historii Miasta, Muzeum Dzwonów i Fajek, Zamek w Krasiczynie, a także wybraliśmy się do Krakowa, gdzie zwiedziliśmy Wawel, rynek starego miasta oraz Sukiennice. Podczas wycieczki nad Solinę nasi goście nie tylko mogli podziwiać piękne widoki, ale także zobaczyli zaporę, która jest jedną z największych elektrowni wodnych w Polsce - dodaje przemyskie II LO.

Przemyski ogólnika podkreśla, że tydzień z młodzieżą hiszpańską był nie tylko okazją do poznania nowych ludzi i nawiązania nowych relacji, ale również do doskonalenia umiejętności językowych. Udział w różnorodnych aktywnościach pozwolił uczniom rozwijać kluczowe kompetencje, takie jak umiejętności interpersonalne, świadomość kulturową oraz zdolności komunikacyjne.

Na projekty edukacyjne realizowane w ramach unijnej inicjatywy w roku 2024 przeznacza się w Polsce 262 mln euro. Dzięki tym funduszom ok. 15 tys. polskich studentów wyjeżdża każdego roku z kraju, by część swoich studiów zrealizować na zagranicznych uczelniach.

Każdego roku rośnie kwota na program Erasmus + przeznaczana przez Komisję Europejską. W tym roku jest także nowość: studenci będą mogli skorzystać z dofinansowania na podróż do miejsca, gdzie będą studiować.

- To dobra wiadomość dla naszych studentów. Decyzją ministra nauki zostały zmienione zasady na korzyść studentów i poza stawkami ryczałtowymi dot. pobytu za granicą został wprowadzony dodatkowy element wspierający ich podróż na miejsce, w którym będą studiować – poinformował dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Mirosław Marczewski.

Coraz częściej studenci z innych państw chcą przyjeżdżać w ramach programu do Polski. Na początku istnienia programu stosunek Polaków wyjeżdżających za granicę do obcokrajowców przyjeżdżających do Polski wynosił 10:1. Obecnie statystyki te się wyrównują, a polskie uczelnie są jednymi z najchętniej wybieranych w Europie.

Z opublikowanego przez Komisję Europejską Rocznego Reportu za 2022 rok wynika, że Polska jest szóstym najbardziej popularnym krajem w Europie, do którego przyjeżdżają studenci w ramach programu Erasmus+.

Uczestnicy wymiany podkreślają, że wyjazdy za granicę dają mi mnóstwo możliwości, poszerzają horyzonty językowe i naukowe. To również szansa na zawarcie nowych znajomości, utrzymywanie kontaktów z ludźmi z całego świata oraz doświadczenie usamodzielnienia się.

Administrowaniem programem w Polsce zajmuje się Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która pełni rolę Agencji Narodowej Programu Erasmus+ oraz Programu Europejski Korpus Solidarności. Działa ona we współpracy z ministerstwami pełniącymi rolę tzw. władzy krajowej. Są to: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 20 lat w Unii Europejskiej. Dzięki programowi Erasmus kwitnie wymiana młodzieży, wyjechało kilkaset tysięcy osób - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto