MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa II etapu łącznika autostradowego w Bochni ruszy w tym roku? W budżecie województwa zaplanowano na nią 10 mln zł

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
II etap łącznika wyprowadzi ruch z autostrady A4 na drogę krajową nr 94
II etap łącznika wyprowadzi ruch z autostrady A4 na drogę krajową nr 94 Paweł Michalczyk
Budowa długo wyczekiwanego drugiego etapu łącznika autostradowego w Bochni powinna stać się faktem w 2024 roku. W budżecie województwa małopolskiego zaplanowano na nią 10 mln zł w 2024, a na lata 2025-26 przewidziano kolejnych 128 mln zł. Droga o długości 550 metrów całkowicie wyprowadzi ruch z A4 poza miasto.

Pierwszy etap łącznika autostradowego w Bochni o długości ok. 1,8 km uruchomiono we wrześniu 2021 roku. Niestety, nie do końca spełnia on swoją funkcję, bo aby dostać się na drogę krajową nr 94, kierowcy muszą przebijać się trzy kilometry ulicami Krzeczowską i Brzeską, tracąc czas w korkach. Tymczasem brakujący odcinek to zaledwie 550 metrów.

10 mln zł w budżecie Małopolski na II etap łącznika autostradowego w Bochni

Przełomem jest fakt, że w budżecie województwa małopolskiego na 2024 rok zapisano na tę inwestycję 10 mln zł. Projekt budowlany jest gotowy, trwają jeszcze prace nad projektami wykonawczymi. W połowie roku spodziewana jest kluczowa decyzja pozwalająca na wbicie pierwszej łopaty. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie wystąpił o nią do wojewody 16.10.2023.

- Planujemy pozyskanie decyzji ZRID dla zadania w II/III kwartale 2024 r. Uzyskana decyzja ZRID powoduje, że konieczne jest zabezpieczenie środków finansowych na wypłatę odszkodowań - wyjaśnia Agnieszka Ćwiertniewicz z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Prace zaplanowano w trybie trzyletnim do roku 2026. Choć sama droga będzie miała ok. 550 metrów długości, jej budowa będzie znacznie droższa niż ponad trzykrotnie dłuższy pierwszy etap (1,8 km), który pochłonął 41 mln zł. O skali szacowanych kosztów świadczy fakt, że w Wieloletniej Prognozie Finansowej województwa małopolskiego zapisano na II etap łącznika 58 mln zł w 2025 i kolejnych 70 mln zł w 2026 roku.

Koszty są tak ogromne za sprawą wielu obiektów inżynieryjnych, jakie są do wykonania. Pierwszym z nich jest potężny wiadukt nad torami kolejowymi o długości 343 metrów, kolejnym - rondo na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 94. Będzie ono miało pięć wlotów i zostanie wyniesione na około 6 metrów powyżej obecnego skrzyżowania.

To jednak nie wszystko, bo aby skomunikować nową drogę z dotychczasowym układem, konieczna jest przebudowa i rozbudowa drogi krajowej DK 94 i ul. Brzeskiej na odcinku 842 metrów, a także budowa drogi dojazdowej o długości ok. 555 metrów. Do tego projekt zakłada budowę dróg lokalnych i serwisowych, zjazdów indywidualnych i publicznych, budowę i przebudowę chodników, zatok autobusowych, oświetlenia, odwodnienia, wreszcie rozbiórkę obiektów i wycinkę zieleni.

Większy komfort podróży i poprawa bezpieczeństwa

Usytuowanie łącznika autostradowego w północnej części Bochni oraz brak bezpośredniego wylotu do drogi krajowej nr 94 powoduje, że wiele osób rezygnuje z wyjazdu lub wjazdu na A4 na węźle Bochnia. Jadący na wschód często wybierają węzeł w sąsiednim Brzesku, jadący na Zachód z kolei wolą nadłożyć drogi "starą czwórką" i wjechać na autostradę na węźle Targowisko.

— Wybudowanie tej drogi spowoduje lepszą komunikację z drogą krajową nr 94, większy komfort podróży oraz większe bezpieczeństwo dla mieszkańców powiatu bocheńskiego korzystających z tego odcinka oraz dla wszystkich podróżujących przez Bochnię — uważa Piotr Dziurdzia, bocheński radny sejmiku województwa małopolskiego.

Trwa również projektowanie trzeciego odcinka łącznika autostradowego w Bochni, który wyprowadzi ruch z A4 na zachód do drogi wojewódzkiej nr 965. Obejmie on m.in. budowę nowego mostu na rzece Rabie.

W Bochni będą przenosiny przystanku startowego autobusów i busów

emisja bez ograniczeń wiekowych

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Budowa II etapu łącznika autostradowego w Bochni ruszy w tym roku? W budżecie województwa zaplanowano na nią 10 mln zł - Gazeta Krakowska

Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto