Czy podwyżka płacy minimalnej dotyczy wszystkich?

Materiał informacyjny GoWork.pl
Podwyżka płacy minimalnej każdorazowo stanowi gorący temat społeczny. Nie tylko wpływa ona bezpośrednio na zasobność portfeli najgorzej zarabiających Polaków, ale wyraźnie zaznacza swoją obecność w innych wskaźnikach, często skorelowanych z innymi zarobkami i benefitami. Ostatnio miała miejsce nowelizacja prawa w tym kierunku – jednak czy podwyżka płacy minimalnej dotyczy wszystkich?

Co to jest płaca minimalna i gdzie znajduje swoje prawne źródło? Jaka była jej dotychczasowa wysokość i o ile wzrośnie w 2024 roku? Kto najbardziej odczuje jej wzrost? Jakie są najlepsze sposoby na znalezienie zatrudnienia? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Płaca minimalna – co to jest?

Płaca minimalna to ustawowo określona wartość graniczna wynagrodzenia, poniżej której żaden z przedsiębiorców nie może zejść, oferując wypłatę swojemu pracownikowi. Rzeczona wartość nie jest stała, a podlega zmianom zgodnym z decyzjami władz. Aktualna wysokość płacy minimalnej znajduje się w Kodeksie Pracy – wszelkie zmiany anonsowane są w sposób naturalny również w Dzienniku Ustaw, a co za tym idzie, również za pośrednictwem mediów.

Płaca minimalna dotyczy jedynie nawiązanego przez przedsiębiorcę i pracownika stosunku pracy, zatem umowa o dzieło jest wykluczona spod jej jurysdykcji. Przez zdecydowaną większość czasu, umowa o pracę była jedynym honorowanym w tej kwestii typem umowy, czemu nietrudno się dziwić – de facto jest to jedyna legalna forma podejmowania współpracy.

Niemniej, w toku ostatnich zmian, umowa zlecenie również jest brana pod uwagę w trakcie dopracowywania wysokości płacy minimalnej. W jej przypadku pod uwagę bierze się stawkę godzinową, nie zaś pracę w wymiarze miesięcznym, jak ma to miejsce w przypadku umowy o pracę.

Należy jednak w tej materii pamiętać, że fakt ten w żadnej mierze nie legitymizuje zawierania stosunku pracy na podstawie umów cywilnoprawnych. Umowa zlecenie nadal powinna być wykorzystywana wyłącznie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, a przedsiębiorcy którzy jej nadużywają, mogą liczyć się z wieloma surowymi konsekwencjami.

Podwyżka płacy minimalnej – o ile?

Podwyżka płacy minimalnej w roku 2024 ma się odbyć dwukrotnie, z czego jedna z rzeczonych zmian miała już miejsce w styczniu. Wówczas, od pierwszego stycznia, wysokość płacy minimalnej została ustalona na 4 240 złotych brutto miesięcznie, zaś stawka godzinowa ustabilizowała się na poziomie 27,70 złotych brutto.

Zgodnie z kształtem ustawy, kolejna zmiana będzie miała miejsce już 1 lipca. Wówczas płaca minimalna zostanie podniesiona po raz kolejny, tym razem do poziomu 4 300 złotych brutto w skali miesiąca dla umów o pracę, oraz 28,10 złotych brutto w przypadku rozliczenia godzinowego.

Najlepsze sposoby na znalezienie pracy

Bez względu na sektor, rodzaj umowy czy poziom płacy minimalnej, rozmowy na temat jej wysokości pozbawione są praktycznego wydźwięku, gdy nie rozprawiamy na jej temat w kontekście podjętego zatrudnienia. Dobrze byłoby więc zastanowić się nad tym, gdzie (i jak) najlepiej szukać nowej pracy – lub okazji do jej zmiany.

Zdecydowanie najlepsze oferty pracy znajdziesz pod adresem GoWork.pl. Jest to również najlepsza z metod, gwarantująca najwyższą efektywność zarówno osobom poszukującym zatrudnienia, jak i pracodawcom. Ci pierwsi mogą bez problemu przebierać w setkach ofert odpowiadających ich wymaganiom, wyraźnie maksymalizując swoje szanse na zdobycie intratnej posady, łatwo odpowiadając swoim CV nawet na kilkadziesiąt anonsów dziennie. Z kolei przedsiębiorcy będą w stanie nie tylko połączyć się z najlepszymi kandydatami, ale i skrócić czas rekrutacji nawet o kilka tygodni.

Wśród pozostałych opcji wymienić można wizytę w lokalnym urzędzie pracy, pomoc agencji pośrednictwa zatrudnienia, czy nawet osobisty kontakt z pracodawcą. Żadna z metod nie będzie jednak w stanie pozwolić Ci na zdobycie tak dobrej posady w tak krótkim czasie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto