Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie lada gratka już w ten weekend w Szczucinie. Muzeum Drogownictwa organizuje Nocne Zwiedzanie wyjątkowych ekspozycji

Paweł Chwał
Paweł Chwał
To jedyne takie miejsce w Polsce. Wrażenie robi przede wszystkim urządzony pod gołym niebem skansen maszyn i urządzeń stosowanych w drogownictwie od końca XIX wieku. Są tu wielkie kotły, kruszarki, pługi i walce
To jedyne takie miejsce w Polsce. Wrażenie robi przede wszystkim urządzony pod gołym niebem skansen maszyn i urządzeń stosowanych w drogownictwie od końca XIX wieku. Są tu wielkie kotły, kruszarki, pługi i walce Archiwum
W nadchodzący weekend (1 i 2 lipca) odbędzie się tegoroczna odsłona Nocnego Zwiedzania Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. To wyjątkowa okazja, aby skorzystać z zaproszenia i zobaczyć od środka to szczególne miejsce na mapie regionu, gdzie zgromadzono mnóstwo pojazdów i różnego rodzaju maszyn, z których spora część to zabytki.

Nocne Zwiedzanie muzeum w Szczucinie zacznie się już od... godz. 14

Szczucińskie muzeum to ewenement. Nie ma drugiej takiej w Polsce ekspozycji, gdzie w jednym miejscu zgromadzonych byłoby tak dużo sprzętów, które były dawniej lub są nadal używane do budowy i bieżącego utrzymania dróg.

Będzie to już VI Nocne Zwiedzanie ekspozycji. Wydarzenie odbywać się będzie 1 i 2 lipca w godzinach 14-23, a udział w nim jest bezpłatny. W ramach niego zaplanowano szereg dodatkowych atrakcji, które nie są dostępne na co dzień. Całe rodziny będą mogły wziąć udział m.in. w grze terenowej i połączyć zwiedzanie ekspozycji z rozwiązywaniem zagadek i wykonywaniem specjalnych zadań.

Na odwiedzających muzeum czekać będzie też specjalne Koło Fortuny z nagrodami.

To unikalna ekspozycja w kraju

W budynku muzeum zgromadzone są między innymi eksponaty dotyczące budowy i utrzymania dróg i mostów, sposób pracy przy budowach w postaci scenek z figurami ludzkimi naturalnych rozmiarów, dokumenty oraz odznaczenia, sztandary, a także drogi i mosty w sztuce.

Na zewnątrz znajduje się skansen maszyn drogowych, wybudowany w formie spiralnej alejki o długości ok. 1,5 km., w którą wkomponowane są oryginalne elementy dróg takie jak krawężniki, przepusty, kraty ściekowe. Wzdłuż niej znajduje się ponad 30 stanowisk prezentujących drogi z różnych okresów i epok – od drogi kreteńskiej do współczesnej, w chronologicznym układzie i wykonane w miarę możliwości z autentycznych materiałów. Dodatkowo można obejrzeć ustawione w wielu miejscach maszyny i urządzenia drogowe pracujące przy budowie i utrzymaniu dróg. Część z nich jest nadal sprawna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto