Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takiego pociągu w Tarnowie jeszcze nie było. Można już wsiąść do panoramicznego wagonu i podziwiać w czasie podróży widoki za oknem

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Pociąg z wagonem panoramicznym od niedzieli (11 czerwca) codziennie dwukrotnie wjeżdża na tarnowską stację i zatrzymuje się, aby zabrać podróżnych, jadących w kierunku Przemyślu, lub do Krakowa i dalej do austriackiego Grazu
Pociąg z wagonem panoramicznym od niedzieli (11 czerwca) codziennie dwukrotnie wjeżdża na tarnowską stację i zatrzymuje się, aby zabrać podróżnych, jadących w kierunku Przemyślu, lub do Krakowa i dalej do austriackiego Grazu Paweł Chwał
Tarnów znalazł się na trasie przejazdu pociągu, do którego od niedzieli (11 czerwca) dołączany jest również, pierwszy taki w naszym kraju, panoramiczny wagon rodem ze Szwajcarii. Skład z przeszklonym wagonem, dwukrotnie w ciągu dnia pojawia się na tarnowskiej stacji, wzbudzając duże zainteresowanie wśród podróżnych na peronach. Pierwsi tarnowianie mieli już okazję usiąść w fotelach i podróżować w komfortowych warunkach.

Porta Moravica z panoramicznym wagonem - nowa atrakcja na torach w Polsce

Mowa o pociągu Porta Moravica, który już od pewnego czasu kursuje z Przemyśla do Wiednia i dalej do Grazu. Połączenie realizowane jest przez austriackie koleje ÖBB we współpracy z polskimi PKP Intercity.

Nowością jest specjalny, panoramiczny wagon, który wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy – od niedzieli (11 czerwca) - jest dołączany do tego międzynarodowego składu.

Wagon jest bezprzedziałowy, posiada o wiele większe, w porównaniu z tradycyjnymi wagonami, okna. Siedząc w nim, ma się wrażenie, że szyby zajmują prawie całe boki plus część dachu, przez co zapewnia dużo lepsze możliwości obserwacji mijanego krajobrazu.

Wagony tego typu jako pierwsi zaczęli stosować Szwajcarzy. Dopinali je do pociągów, które kursowały po malowniczych alpejskich trasach. Teraz można będzie dzięki nim podziwiać nie mniej atrakcyjne krajobrazy południowej Polski: Podkarpacia, Małopolski i Śląska. W przypadku samego Tarnowa może być z tym kłopot, gdyż widoki na miasto, zwłaszcza w kierunku Woli Rzędzińskiej utrudniają ustawione gęsto wzdłuż linii kolejowej ekrany akustyczne.

Poza dużymi oknami w wagonach jest też więcej miejsca. Można swobodnie rozprostować nogi, a także załączyć laptop czy doładować komórkę w czasie podróży dzięki zamontowanym gniazdkom.

Ile kosztuje podróż?

Aby jechać konkretnie tym wagonem, trzeba wykupić bilet w pierwszej klasie (np. z Tarnowa do Krakowa to wydatek 36 złotych, z Krakowa do Rzeszowa - 62 zł). Pozostałe dwa szwajcarskie wagony w drugiej klasie nie są panoramiczne.

Pociąg w kierunku Krakowa odjeżdża z tarnowskiej stacji o godz. 12.57, natomiast w kierunku Rzeszowa i Przemyśla o godz. 15.10. Po drodze do Krakowa pociąg ma również postój na stacji w Bochni.

W Polsce do tej pory wagony panoramicznie nie kursowały. W 2016 r. planowano ich zakup w Małopolsce. Jednak nie zrealizowano tych zamierzeń. Również w Czechach z niecierpliwością oczekiwany jest pierwszy taki skład.

Tarnów prawie gotowy na przyjęcie uczestników igrzysk i kibiców

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto