Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Brzesku otwarto Pavimentum Copernicanum, podest badawczy Mikołaja Kopernika na 550-lecie urodzin astronoma

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Odsłonięcie Pavimentum Copernicanum w Brzesku, 28.10.2023
Odsłonięcie Pavimentum Copernicanum w Brzesku, 28.10.2023 UMWM
Harcerze z Brzeska w niezwykły sposób upamiętnili Mikołaja Kopernika, który od 50 lat jest ich patronem. Na skwerze Jana Burlikowskiego w Brzesku wzniesiono Pavimentum Copernicanum, platformę obserwacyjną, wzorowaną na tej, jaką Mikołaj Kopernik wybudował we Fromborku. Obiekt ma służyć do plenerowych pokazów o tematyce astronomicznej oraz geodezyjnej, w tym obserwacji zjawisk astronomicznych.

Niezwykły pomnik w Brzesku na 550. urodziny Mikołaja Kopernika - Pavimentum Copernicanum

W 2023 roku mija 550-lecie urodzin Mikołaja Kopernika (1473-1543), a także 50-lecie przyjęcia polskiego astronoma za patrona brzeskich harcerzy. Z tej okazji powstał pomysł, aby na terenie Brzeska uczcić wybitnego polskiego astronoma nietypowym pomnikiem. Nie zawiera on bowiem wizerunku postaci Kopernika, a jedynie podest badawczy, na którym pięć wieków temu obserwował on nocne niebo. To jedyny tego typu pomnik w Polsce.

Kopernik nie prowadził obserwacji z drewnianego ganku wieży, jak chciał Matejko, ale z wybudowanego przez niego w ogrodzie swojego domu we Fromborku podestu badawczego. To na nim astronom ustawiał przyrządy pomiarowe, by obserwować nocne niebo. Stabilność podestu pozwalała co wieczór prowadzić badania z tej samej, równej powierzchni, pozwalającej na dokładniejsze wyniki pomiarów.

Pomysłodawcą brzeskiego Pavimentum Copernicanum był krakowianin Mariusz Meus, znany również jako Pan Południk, twórca bloga edukacyjnego Honorowy Południk Krakowski. Przez dwa lata mieszkał w Brzesku, gdzie zetknął się m.in. z Hufcem ZHP im. Mikołaja Kopernika. Wspólnie z władzami miasta wybrano miejsce w pobliżu Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego i 4 listopada 2022 roku wytyczono dokładną lokalizację symbolicznego podestu. W jego nawierzchni przedstawiono model heliocentrycznego układu słonecznego z planetami ustawionymi dokładnie tak, jak w dniu narodzin Kopernika (19 lutego 1473).

Dzięki rekonstrukcji platformy Kopernika każdy ma szansę obserwować niebo z pomocą instrumentów astronomicznych i poczuć się jak Kopernik. Precyzyjnie określone współrzędne punktu geodezyjnego na środku Pavimentum pozwoli odnosić obserwacje astronomiczne do innych obserwatoriów, zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorskich.

Budowa Pavimentum Copernicanum w Brzesku kosztowała 68,5 tys. zł, z czego 52 tys. zł stanowiło dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w ramach konkursu edukacyjnego „Małopolska! Postaw na edukację”.

W Bochni otwarto zakład opiekuńczo-leczniczy z hospicjum stacjonarnym

od 16 lat

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Brzesku otwarto Pavimentum Copernicanum, podest badawczy Mikołaja Kopernika na 550-lecie urodzin astronoma - Gazeta Krakowska

Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto