Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Borzęcin: chcą zabezpieczyć się przed Uszwicą

(maw)
Samorząd potrzebuje 8 mln złotych  na zabezpieczenie powodziowe
Samorząd potrzebuje 8 mln złotych na zabezpieczenie powodziowe Małgorzata Więcek -Cebula
To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców tej gminy. Tamtejszy samorząd otrzymał blisko 1,3 mln złotych na naprawę dróg zniszczonych podczas powodzi. - Dzięki ponadmilionowej dotacji z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, nowe nawierzchnie bitumiczne pojawią się na blisko 6,5-kilometrowym odcinku dróg - informuje wójt Janusz Kwaśniak.

Niezbędne remonty zaplanowano między innymi w kilku miejscowościach. Są to: Czarnawa, Cmentarz-Granice w Borzęcinie, Borzęcin - Borek, Biedacz-Grądy w Bielczy, Przyborów-Buczyna w Przyborowie oraz Pasieka w Warysiu. To już kolejna inwestycja drogowa, realizowana z udziałem środków z dotacji MSWIA. Po uzyskaniu 400 tysięcy złotych, nakładem blisko 530 tysięcy realizowania jest także odbudowa dróg Czarnawa i Wał Lewy w Borzęcinie, Wojnicka i Bar-Biedacz w Bielczy oraz Podedworze w Przyborowie - łącznie na odcinku 3,2 kilometra dróg.

- Cieszymy się z kolejnej dotacji na odbudowę po powodzi, ale to i tak kropla w morzu potrzeb - mówi wójt gminy Borzęcin, Janusz Kwaśniak. - Straty są wielomilionowe, dlatego nadal zabiegamy o kolejne środki dotacyjne z zewnątrz. Dzięki drugiej już w tym roku promesie na usuwanie skutków powodzi kilka kolejnych kilometrów dróg wzbogaci się o nowe nawierzchnie bitumiczne. W Borzęcinie jednak priorytetem jest Uszwica. Obecnie przygotowywany jest projekt zabezpieczenia powodziowego tej miejscowości. Władze gminy na jego realizację potrzebują 8-milionową dotację. O te środki samorząd już wystąpił. Zabezpieczenie rzeki pozwoli wykluczyć podtopienia, do których systematycznie dochodzi od kilku lat.

- Przy każdych większych ulewach jest obawa, że rzeka wystąpi. Tam naprawdę nie wiemy, co nas może spotkać, dlatego uważam, że tego typu przedsięwzięcie jest jak najbardziej potrzebne - mówi Mikołaj Rosiek z Borzęcina. W podobnym tonie wypowiada się Mieczysław Migdał. - Mam nadzieje, że fundusze się znajdą. To może dość kosztowne zadanie, ale w zestawieniu ze stratami powodziowymi wydaje się jak najbardziej celową inwestycją - dodaje gospodarz. Powódź, która nawiedziła Borzęcin dwukrotnie w tym roku, doprowadziła do ogromnych strat nie tylko w infrastrukturze drogowej, ale także w indywidualnych uprawach.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto