Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzesko: piwna kąpiel w pałacu Goetza

Paulina Korbut
Piękny, ale mocno zniszczony Pałac Goetza w Brzesku został kupiony przez Państwa Urbanów dwa lata temu. Plany zagospodarowania budowli są niezwykle interesujące. Jedną z największych atrakcji ma być kąpiel piwna w piwnicach pałacu.

- Remont ruszył dopiero w lipcy zeszłego roku - wspomina Wiesława Urban.
Renowacja zabytkowego budynku rozpoczęła się jednak od porządkowania parku. Jak się okazało, nie był on czyszczony od czasów założenia go przez rodzinę Goetzów. Po każdej wichurze zostawały w parku nadłamane drzewa, gałęzie. W efekcie park był nie tylko mało estetyczny, ale i niebezpieczny.

- Park został uporządkowany, a następnie ogrodzony. Staramy się wykorzystać każdą część pałacu. Dlatego też ozdobne kraty, które wymontowano z okien, zostały wkomponowane w ogrodzenie - opisuje właścicielka Uzdrowiska Kopalni Soli w Bochni.

Na tę chwilę park jest już w zasadzie uporządkowany. Teraz wykonywane są alejki spacerowe, a także montowane elementy małej architektury. Już można podziwiać stylowe lampy, które oświetlają drogę od wejścia do kompleksu aż do bramy browaru.

Szczególną starannością objęto rosnące w parku drzewa. Jak się okazuje, wiele z nich jest bardzo wiekowych.
- Drzewa zostały opisane, będą obok nich umieszczone specjalne tabliczki - mówi Wiesława Urban.

Niektóre z drzew otrzymają status pomnika przyrody. Jak zdradza właścicielka pałacu, każdy z nich dostanie imię - oczywiście, odziedziczone po rodzie Goetzów.
Park zostanie jednak uruchomiony dopiero wtedy, kiedy zakończą się prace budowlane. Inwestorzy boją się, że jeśli udostępnili by go dla zwiedzających wcześniej, mogło by dojść do jakiegoś wypadku. A o taki na placu budowy przecież nie trudno.

Jak przebiega remont samego pałacu? Zanim budowlańcy ruszyli na dobre z pracami, budynek trzeba było odwodnić.
- Pałac znajduje się pod pagórkiem porośniętym drzewami. Cała woda spływała z góry i wchodziła do budynku - opisuje Urban.

Ta wilgoć nastręczyła nie lada problemów. Okazało się, że ściany są kompletnie namoknięte, w wielu miejscach pojawiła się pleśń. Do tej pory trwa więc mozolne osuszanie. Równocześnie też zaczęto kopać kanał wokół pałacu i zbiornik odwadniający - nikt o tym do tej pory nie pomyślał.
- W niektórych miejscach wykop sięgał nawet 13 metrów. Ogrom pracy i pieniędzy - mówi Wiesława Urban.

Dodać trzeba, że prace były prowadzone w dość niesprzyjającym czasie. Nieustanne ulewy skutecznie spowalniały inwestycję.
Następnie można było rozpocząć remont pałacu. Oczyszczono dokładnie ściany, rozpoczęto też prace przy odnowieniu elewacji. Do tej pory udało się skończyć sporą jej część, wprawiono też okna.

Równocześnie jest prowadzona teraz naprawa i konserwacja przedmiotów, które znajdowały się wewnątrz pałacu. To meble, trofea myśliwskie, ozdobne lustra i obrazy. Niestety, nie pozostało ich wiele - większość z nich została w przeszłości rozkradziona.
Jak planują Urbanowie, Pałac Goetzów będzie oddawany etapami.

- Pierwsza część inwestycji zakończy się odnowieniem sali bankietowej, czyli tej najładniejszej części . Marzy nam się, żeby urządzić w niej sylwestra w przyszłym roku - zdradza właścicielka.

Inwestorzy liczą, że pomimo poślizgu związanego z kiepską pogodą i nieprzewidzianym odwadnianiem, uda się spełnić to marzenie. W końcu prace prowadzone wewnątrz rządzą się już zupełnie innymi prawami - nie ważna jest już aura czy pora roku.

Po wykończeniu głównego trzonu pałacu, prace przeniosą się do części, gdzie będzie znajdować się recepcja, a także część gastronomiczna. Na samym końcu postanie część hotelowa. Wtedy już pałac z zewnątrz będzie zupełnie wykończony.
- To najbardziej mozolny etap. Wiadomo, że każdy pokój jest inny. A ingerować w nie nie możemy, bo nad budynkiem czuwa konserwator - tłumaczy Wiesława Urban.

Po wyremontowaniu brzeskiej perełki wrócą tutaj wszystkie odnawiane teraz przedmioty. Choć budynek będzie pełnił głównie rolę hotelu i restauracji, znajdzie się tam także miejsce dla turystów. Obiekt będzie można regularnie zwiedzać. Żeby podnieść jego atrakcyjność, właściciele już myślą nad wprowadzeniem tam ścieżki multimedialnej. Podobna już teraz powstaje w Uzdrowisku Kopalni Soli.
Z kolei w piwnicach pałacu powstanie luksusowe spa. Jedną z jego atrakcji będa kąpiele piwne.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda
prawda o kryminalnej Małopolsce
www.kryminalnamalopolska.pl

60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź na www.szumowski.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto