Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Brzesko wykona odwiert geotermalny koło szpitala. To rozwojowa szansa dla miasta

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Brzesko zdobyło pieniądze na wykonanie odwiertu geotermalnego
Brzesko zdobyło pieniądze na wykonanie odwiertu geotermalnego Paweł Michalczyk
Brzesko dostanie ponad 13,7 mln zł na wykonanie badawczego-wydobywczego odwiertu geotermalnego nieopodal szpitala. Jeśli parametry złoża podziemnego wypadną pomyślnie, powstanie szansa na tanie i ekologiczne źródło ogrzewania, a nawet kąpieliska termalne.

W Zabawie uczczono pamięć ofiar wypadków drogowych

od 16 lat

O tym, że pod Brzeskiem jest złoże geotermalne, było wiadomo już w latach 70. XX wieku. Stwierdzono je przy okazji poszukiwania złóż gazu na Pomianowskim Stoku, gdy na powierzchnię wytrysnęła gorąca woda o temperaturze ok. 60 stopni Celsjusza. - Pracownicy nie mogli zaczopować tego odwiertu - wspomina Jan Musiał, były burmistrz Brzeska, który pamięta to wydarzenie z autopsji.

Gdy burmistrzem został Tomasz Latocha, Jan Musiał przypomniał mu o znalezisku sprzed dekad. Obecny włodarz miasta rozpoczął starania o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, spełniając po drodze kolejne warunki. Właśnie zapadła decyzja o przyznaniu ponad 13,7 mln zł na wykonanie odwiertu badawczego-wydobywczego w Brzesku.

- Pozwoli to ocenić zasoby wód geotermalnych znajdujące się ok. 2 km pod Brzeskiem. Ważne jest ustalenie, jakie są parametry i wydajność złoża, ile wody i o jakiej temperaturze można z niego uzyskać, co jasno określi efektywność ekonomiczną całego przedsięwzięcia - wyjaśnia burmistrz Tomasz Latocha.

Jeśli skład wody okaże się właściwy, Brzesko mogłoby zmniejszyć koszty ogrzewania, bo woda geotermalna pozwoliłaby na ogrzanie szpitala, niektórych części miasta, a nawet do powstania basenów leczniczych (balneoterapeutycznych) podobnych do tych, jakie działają na Podhalu, czy w Solcu-Zdroju.

- Geotermia jest niewyczerpalna, bezpieczna, a jedyne, z czym się wiąże to niewielka ingerencja w krajobraz - dodaje burmistrz.

Otwór badawczo-poszukiwawczy Brzesko GT-1 zostanie zlokalizowany na popołudniowy wschód od szpitala na działce należącej do gminy Brzesko. Po uzyskaniu pozytywnych wyników z odwiertu zakładane jest wykonanie drugiego otworu wiertniczo–chłonnego, który służyłby do wtłoczenia wody geotermalnej po odebraniu z niej ciepła.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Brzesko wykona odwiert geotermalny koło szpitala. To rozwojowa szansa dla miasta - Gazeta Krakowska

Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto