Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat brzeski: Szczurowa i Borzęcin nie żałują pieniędzy na internet

Łukasz Jaje
Ewelina Kozub z Jadownik jest zadowolona z jakości łącza internetowego w swojej rodzinnej miejscowości
Ewelina Kozub z Jadownik jest zadowolona z jakości łącza internetowego w swojej rodzinnej miejscowości Łukasz Jaje
Kilka dni temu wójt Borzęcina ogłosił, że gminę pokryje bezpłatna sieć radiowego dostępu do internetu. Sprawdziliśmy, czy pozostałe gminy powiatu brzeskiego weszły w XXI wiek i dostrzegają konieczność takich inwestycji, nie żałują też pieniędzy na rozbudowę infrastruktury teleinformatycznej.

Jako pierwsze w nowe technologie zainwestowało Brzesko. Inicjatywa pod nazwą "Brzeskie Hot-spoty" ma służyć zarówno mieszkańcom, jak i turystom odwiedzającym miasto.

- Jako jedni z pierwszych nie tylko w Małopolsce, ale i całym kraju, uruchomiliśmy na terenie całej gminy szereg tak zwanych hot-spotów - opowiada Grzegorz Wawryka, burmistrz Brzeska. W gminie działa 25 takich punktów.

- Gmina liczy około 36 tysięcy mieszkańców, z czego połowa osób mieszka właśnie w Brzesku. Myślę, że zaspokajamy pod tym względem potrzeby naszych mieszkańców - dodaje Grzegorz Wawryka.

Część mieszkańców gminy rzeczywiście jest zadowolona z dostępu do internetu.
- Nie mogę narzekać na internet. Działa szybko i sprawnie - stwierdza Ewelina Kozub, która mieszka przy ul. Wschodniej w Jadownikach. Dodaje jednak, że nie wszędzie jest tak różowo z dostępem do sieci.

- Moim koleżankom, które mieszkają na innych ulicach Jadownik, zdarza się złościć z powodu utrudnień w dostępie do sieci - stwierdza Ewelina.
W Szczurowej od kilku lat istnieje sieć światłowodowa o dużej przepustowości. Teraz kolejne miliony złotych mają popłynąć na dalszą rozbudowę infrastruktury teleinformatycznej.

- W centrach ośmiu miejscowości zostaną zainstalowane kamery. Na stronie internetowej urzędu każdy będzie mógł zobaczyć, co się dzieje na jego ulicy - opowiada Marian Zalewski, wójt gminy Szczurowa. I dodaje, że wkrótce przepustowość gminnych łączy pozwoli na wyświetlanie obrazu w bardzo dobrej jakości. Zalewski podkreśla, że na tym nie kończą się inwestycje i wylicza kolejne.

- Tworzymy nową serwerownię, otrzymamy również pieniądze na wdrożenie usług pozwalających na załatwienie spraw urzędowych drogą elektroniczną - opowiada wójt Szczurowej.

Nie najgorzej z informatyzacją jest także w Czchowie. Ponad 88 procent mieszkańców gminy posiada w domu komputer, a dostęp do sieci ma 66 proc. z nich. Połowę użytkowników internetu stanowią osoby dorosłe. Pozostałe gminy w brzeskie muszą jednak nadrabiać zaległości.

Mieszkańcy oraz osoby, które odwiedzą Dębno, mają możliwość skorzystania z darmowego internetu między innymi w budynku miejscowego urzędu gminy.
- Bezpłatny internet jest także w Łysej Górze oraz Dębińskim Centrum Kultury. Warto dodać, że taka możliwość jest również we wszystkich placówkach oświatowych w naszej gminie - mówi Grzegorz Brach, wójt Dębna.

Natomiast samorządowcy w Iwkowej chwalą się stuprocentową dostępnością sieci internetowej.
Sporo do poprawienia pod względem dostępu do internetu jest w Gnojniku.

- Jesteśmy na etapie przygotowania wniosku do programu unijnego, z którego na przykład Borzęcin pozyskał środki. Będziemy inwestować w rozwój sieci - zapewnia Wojciech Rzepa, wójt gminy Gnojnik.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Wejdź na**kryminalnamalopolska.pl**

60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na**www.szumowski.eu **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto