Miał być parking, ale nie powstał. Bochnia przegrała w sądzie z wykonawcą Park&Ride i musi zapłacić ponad 1,1 mln zł

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Parking Park&Ride w Bochni miał mieć 4 poziomy i 192 miejsca postojowe (koncepcja programowo przestrzenna)
Parking Park&Ride w Bochni miał mieć 4 poziomy i 192 miejsca postojowe (koncepcja programowo przestrzenna) AM Studio Projektowe / UM Bochnia
Udostępnij:
Przed krakowskim sądem okręgowym zakończył się proces w sprawie budowy parkingu wielopoziomowego Park&Ride w Bochni. Obiekt miał powstać obok dworca kolejowego w Bochni, ale jego budowa zakończyła się fiaskiem, a miasto straciło 6,5 mln zł unijnej dotacji. Teraz bocheński magistra musi znaleźć ponad 1,1 mln zł dla firmy Wol-Gaz, która była wykonawcą inwestycji. Wyrok jest nieprawomocny i miasto zapowiada apelację.

FLESZ - Wyższe mandaty działają. Kierowcy jeżdżą wolniej

Parking wielopoziomowy typu Park&Ride miał powstać obok dworca kolejowego w Bochni. Obiekty miał mieć 4-poziomy i liczyć 192 miejsca postojowe. Przetarg na wykonanie projektu oraz realizację inwestycji wygrała firma Wol-Gaz z Woli Rzędzińskiej. Koszt zadania opiewał na ok. 8,8 mln zł, ale miasto miło na ten cel unijną dotację w wysokości 6,5 mln zł. Zgodnie z umową, obiekt miał być gotowy do końca 2015 roku.

Niestety, już na etapie projektowania okazało się, że termin ten może być nierealny (jeszcze w czerwcu 2015 roku nie było pozwolenia na budowę obiektu, który miał być gotowy jesienią). Według przedstawicieli firmy, inwestycja była przez urzędników źle przygotowana, a dowodem tego była m.in. za mała działka przewidziana na obiekt. Powstał nawet pomysł budowy obiektu pięciopoziomowego, ale ostatecznie inwestycja okazała się fiaskiem.

Z powodu opóźnień, burmistrz Stefan Kolawiński zdecydował o rozwiązaniu umowy z wykonawcą, bo czas na rozliczenie dotacji mijał z końcem 2015 roku. 17 maja 2016 r. burmistrz złożył do sądu pozew przeciwko firmie Wol-Gaz o zapłatę kwoty 883 189,20 zł tytułem kary umownej z odsetkami, wynikającej z umowy o zaprojektowanie i budowę parkingu.

Właściciel firmy Wol-Gaz nie pozostał dłużny. 15 lipca 2016 r. skierował przeciwko miastu Bochnia pozew wzajemny o zapłatę kwoty 713 400 zł z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od 20 października 2015 r. do dnia zapłaty.

Proces trwał kilka lat i zakończył się wyrokiem ogłoszonym 22 grudnia 2021 r. - Sąd Okręgowy w Krakowie z jednej strony oddalił powództwo Gminy Miasta Bochnia, a z drugiej strony zasądził od Gminy na rzecz Andrzeja K. kwotę 713 400 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie - poinformował "Gazetę Krakowską" Zygmunt Drożdżejko, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Krakowie do spraw cywilnych. W chwili publikacji tego materiału, odsetki wynosiły 297 870,86 zł. W sumie więc należność miasta wobec Wol-Gazu to blisko 1,011 mln zł.

Jednocześnie krakowski sąd zasądził od miasta kwotę 95 736 zł tytułem kosztów procesu. Bocheński magistrat ma je zapłacić na rzecz Andrzeja K. oraz "interwenientów ubocznych". Oprócz tego miasto zostało obciążone kosztami w wysokości 8016,13 zł, które ma uiścić na rzecz Skarbu Państwa.

W sumie zatem realizacja orzeczenia krakowskiego sądu kosztowałaby budżet miasta 1,15 mln zł.

Wyrok jest nieprawomocny i miasto nie zgadza się z jego treścią. - W ustawowym terminie będzie wniesiona apelacja, ponieważ postanowienie Sądu nie jest prawomocne, a argumentacja przedstawiana przez pełnomocników Urzędu Miasta, w dużej mierze została bądź nieuwzględniona, bądź w ogóle pominięta przez Sąd - zapowiada Andrzej Koprowski z bocheńskiego magistratu.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Miał być parking, ale nie powstał. Bochnia przegrała w sądzie z wykonawcą Park&Ride i musi zapłacić ponad 1,1 mln zł - Bochnia Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie