Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prokuratura sprawdza, czy w Brzesku dochodziło do wyłudzania opłat parkingowych na remontowanych ulicach

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Ulica Berka Joselewicza w Brzesku, 21.10.2023
Ulica Berka Joselewicza w Brzesku, 21.10.2023 Paweł Michalczyk
Mieszkaniec Brzeska złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie nielegalnego pobierania opłat na kilku ulicach w mieście. Po zdarciu starego asfaltu i położeniu nowego parkingi wzdłuż tych ulic straciły status płatnych, jednak zabrakło informacji, że opłaty nie są na nich pobierane. Sytuacja trwała ok. pięciu miesięcy.

Na przełomie lata i jesieni 2023 w Brzesku trwały remonty ulic w centrum. Część z nich była objęta strefą płatnego parkowania. Asfalt zdarto m.in. na ulicy Berka Joselewicza/Krótkiej, a także na ul. Legionów Piłsudskiego. Zgodnie z przepisami brak linii rozgraniczającej miejsca parkingowe powoduje, że - choć położone w strefie - stają się one bezpłatne.

Jeden z mieszkańców Brzeska zauważył, że mimo braku linii wyznaczających koperty parkingowe, kierowcy nadal uiszczali opłaty. Brakowało bowiem jakiejkolwiek informacji o tym, że parkingi są w tym okresie bezpłatne. Znaki poziome pozostawały niezasłonięte, a parkomaty na każdej z remontowanych ulic działały normalnie. Nie zawierały również informacji o wyłączeniu wspomnianych ulic z pobierania opłat. Zdaniem Waldemara Stósa stanowi to oszustwo na dużą skalę, czyli przestępstwo z art. 286 kodeksu karnego.

Mieszkaniec Brzeska wystąpił w tej sprawie pisemnie do burmistrza, a także przewodniczącej rady miejskiej. Złożył również zawiadomienie do prokuratury. - Kontrolerzy chodzili po tych parkingach, a mieszkańcy mieli wykupione karty mieszkańca za okres, kiedy nie powinni płacić. Dlatego skierowałem sprawę do prokuratury w związku domniemaniem popełnienia przestępstwa przez BOSIR - argumentuje Waldemar Stós.

Brzeski Ośrodek Sportu i Rekreacji stoi na stanowisku, że karty abonamentowe dla ulic Berka Joselewicza, Krótkiej i Legionów Piłsudskiego były sprzedawane, aby mieszkańcy tych ulic mieli zapewnioną możliwość postoju w strefie na ulicy sąsiadującej z tą remontowaną.

Odpowiedź z BOSiR do jednego z mieszkańców w sprawie opłat abonamentowych za parkowanie na remontowanych ulicach
Odpowiedź z BOSiR do jednego z mieszkańców w sprawie opłat abonamentowych za parkowanie na remontowanych ulicach arch. Waldemara Stósa

W lutym na stronie internetowej zarządcy brzeskich parkingów pojawił się komunikat o tym, że do czasu zakończenia remontu ulic Berka Joselewicza, Krótkiej, Legionów Piłsudskiego zlokalizowane na nich parkingi są bezpłatne. - Pieniądze powinny zostać kierowcom zwrócone lub te 3 parkingi powinny zostać udostępnione jako bezpłatne przez 5,5 miesiąca, czyli okres, kiedy oszukiwano kierowców - uważa Stós. Zwrócił się do niego jeden z mieszkańców, który ma bilety postojowe za cały okres, w którym bezpodstawnie płacił za postój. Ich łączna wartość to ok. 2 tys. zł.

Prokuratura bada sprawę od kilku tygodni

- Jesteśmy na etapie postępowania sprawdzającego, które zostało powierzone naszej komendzie policji. Zawiadomienie wpłynęło do nas 29 stycznia, więc mamy jeszcze tydzień na podjęcie decyzji, czy zostanie wszczęte śledztwo - poinformował nas Andrzej Leśniak, Prokurator Rejonowy w Brzesku.

14 lutego na ulicach Berka Joselewicza, Krótkiej oraz Legionów Piłsudskiego namalowano znaki poziome wyznaczające parkingi. Od 15 lutego opłaty za postój są pobierane.

Nowa organizacja ruchu przy szpitalu w Brzesku

emisja bez ograniczeń wiekowych

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Prokuratura sprawdza, czy w Brzesku dochodziło do wyłudzania opłat parkingowych na remontowanych ulicach - Gazeta Krakowska

Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto